غذای پرابهام بر سفره ایرانی ها

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۵/۷/۱۲

شاید خیلی ها هنوز چیزی درباره محصولات GMO یا "محصولات دستکاری ژنتیکی داده شده" نشنیده باشند و یا شاید هم شنیده و از کنار آنها به راحتی و با بی تفاوتی رد شده اند؛ اما آنچه که حقیقتی انکارناپذیر است و بسیاری از کشورهای بزرگ و توسعه یافته نسبت به آن حساس شده اند این است که این محصولات در عین خسارت هایی که ممکن است برای گونه های گیاهی و جانوری و زندگی انسان و در یک کلام حیات اکوسیستم های طبیعی ایجاد کنند توسط بخش بزرگی از شبکه تجارت جهانی در حال تولید و رخنه به سلامت زمین و ساکنان آن هستند. البته کشورهای توسعه یافته نسبت به این خطرات احتمالی کاملا قانونمند و جدی برخورد کرده اند؛ اما سوال این است که وضعیت ایران نسبت به این محصولات چگونه است و شهروندان ایرانی چقدر در خطر استفاده از این محصولات قرار گرفته و نیز چه تمهیدات قانونی برای کنترل تولید و واردات محصولات دستکاری شده ژنتیکی اندیشیده شده است؟!

وقتی عینک آفتابی، چشم را کور می کند!

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۵/۶/۱۰

زمین آنلاین: دانشمندان هشدار دادند که استفاده از یک عینک آفتابی به مدت بیش از دو سال، ممکن است به کوری چشم منجر شود.


 گاهی محصولات غیر دستکاری شده ژنتیک هم از گزند تراریخته‌ها در امان نیستند. طوفان مونسانتو هر روز گسترده‌تر می‌شود. سموم گلایفوسیتی که کشاورزان مونسانتو بر روی محصولات‌شان اسپری می‌کنند، حتی بعد از برداشت محصول هم آثارشان بر روی زمین وجود دارد.

نکات خواندنی برای سرخ کردن غذا

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۵/۶/۱۰

 قبل از سرخ کردن از افزودن نمک به ماده غذایی بپرهیزید. نمک باعث می‌شود روغن زودتر تخریب شود. همچنین نمک باعث جذب رطوبت به سطح غذا شده که سبب می‌شود موقع اضافه كردن غذا درون ماهیتابه، روغن به بالا پاشیده شود.


ابتکار در گفت و گو با «قانون»تشریح کرد  : متاسفانه در دوره ای واردات محصولات دستکاری شده ژنتیکی به کشورما بی رویه انجام شد و وارد کنندگان در این خصوص دقت کافی نداشتند.  درباره تولید گندم تراریخته جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت از محیط زیست مطلقا مخالف هستند؛ چراکه گندم از گونه های بومی ایران است.ممکن است محصولات دستکاری شده ژنتیکی بسیاری از گونه های طبیعی و ارزشمند طبیعی را آلوده کند و آلودگی گسترده ای  را در اطلاعات توارثی گونه های کشورهای مختلف به وجود بیاورد.


معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سارمان حفاظت محیط زیست توانسته است از سال 92 تا به امروز، میزان روزهای آلوده را از 45 روز به 12 روز کاهش دهد.


اوضاع قمر در عقربی است، دست به هر چی می‌زنید قسمتی از آن اختصاص داده شده به ماده‌ای به نام پلاستیک. لباس‌ها، ظروف، وسایل نقلیه، حتی مواد غذایی‌مان پیچانده می‌شوند داخل ماده‌ای به نام نایلون، ماده‌ای که آثار مخرب زیادی بر زندگی دارد و از آنجایی که بخشی از آن قابل روئیت نیست، واقعیت امر درک نمی‌شود.


رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسلامشهر طی نامه ای به فرمانداری این شهرستان خواستار استفاده از ظروف تجزیه پذیر با پایه گیاهی و همچنین کیسه های سازگار با محیط زیست به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف پلیمری جهت پذیرایی در جلسات و کارگروه ها و همایش ها شد.

1 2