پس از کش و قوس های فراوان برای نجات "منطقه حفاظت شده خاییز" و دور زدن های ممتد از سوی مجریان و عوامل این پروژه، حالا نمایندگان سازمان های غیردولتی در شبکه ملی محیط زیست کشور گرد هم آمده و از دادستان کل کشور تقاضای کمک کرده اند.


کنشگری در حوزه مسائل زیست بومی، امیدواری نسبت به اکوسیستم‌ها را بیشتر می‌کند؛ به شرطی که گوش مسوولان بدهکار شنیدن صدای مطالبه گران باشد. کارون در خطر اجرای پروژه های انتقال آب است و این را فعالان محیط زیست بارهاست فریاد زده اند.


یک فعال محیط زیست گیلان با ارسال نامه ای سرگشاده خطاب به "مجمع نمایندگان استان گیلان "بخشی از مطالبات و انتقادات فعالان محیط زیست استان را برشمرد.


در حالی که پروانه فعالیت معدن بوکسیت تاش در بزرگ ترین کانون آبساز البرز شرقی ماه ها پیش به اتمام رسیده و به دلیل تخریب های فراوان و تایید این تخریب ها از سوی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تمدید هم نشده است؛ اما این معدن بدون مجوزهای لازم، همچنان در حال فعالیت است. این وضعیت، نزدیک به 4 سال است که گروه های مختلف مردم شاهرود را به واکنش واداشته و فعالان محیط زیست منطقه را در اینباره حساس کرده است و با این همه تخلف های شرکت آلومینای جاجرم همچنان ادامه دارد.


زمین آنلاین : پویش مردمی «یوز تا ابد» تاکنون موفق به تعیین تکلیف ۵۵۳۶ پروانه دام اهلی در پارک ملی توران استان سمنان، یکی از مهمترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی در کشور شده است.


در هفته ی پایانی دیماه که روز ملی هوای پاک نیز در آن وجود داشت فعالان و انجمن های محیط زیستی در سراسر ایران برنامه های متفاوتی طرح ریزی و اجرا نمودند. ما نیز به رسم هر هفته تلاش داریم در قرار سبز رسانه ای برای تمام فعالان محیط زیست کشور باشیم.


امیرحسین ولیان، دبیر جمعیت دیده بان طبیعت وشبکه سمن‌های زیست محیطی شهرستان شاهرود گفت:از سوی مردم ایران به حسن روحانی برای انتخاب عیسی کلانتری و سیاست های ضد محیط زیستی او که تمام دست‌آوردهای دولت محیط زیستی را در 4 سال اول بر باد می‌دهد کارت زرد می دهم. من به روحانی رای داده ام و پشیمان هم نیستم؛ اما از انتخاب روسال دو سازمان متولی جنگل و محیط زیست شگفت‌زده هستم. چرا باید به دلیل این انتخاب و رویکرد نادرست، با محیط زیست وحیات مردم بازی شود و قشر متوسط از دولت تدبیر وامید، روی برگرداند؟
 
 
 


حفاظت از محیط زیست تحت تاثیر سه عامل محیط زیستی، اخلاق و آموزش قرار دارند. جنبش های فعال محیط زیستی نیز دقیقا با استفاده از این سه عامل سعی دارند با انجام برنامه های آموزشی و فرهنگسازی و نهادینه کردن قوانین زیست محیطی در جامعه بخش اعظمی از رسالت خود را در قبال حفاظت از محیط زیست انجام دهند.

#قرارسبز هفته چهارم آذر ماه 1396

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۶/۹/۲۶

زندگی در قلمرو محیط زیست میسر است و حفاظت از محیط زیست راهی برای بقا زندگی و ادامه نسل آینده است. در این راه گروه های مردمی محیط زیستی می کوشند تا به فعالیت هایشان زندگی ادامه داشته باشد. ما نیز به رسم هر هفته تلاش داریم در قرار سبز رسانه ای برای تمام فعالان محیط زیست کشور باشیم.


قطعا حفاظت از محیط زیست بدون نیروی انسانی امکان پذیر نیست. اما در این میان فعالینی که داوطلبانه  نقش خود را ایفا می کنند نقش ویژه تری دارند. در قرار سبز هفته سوم آذر ماه 1396 سعی بر این داریم تا رسانه ای برای تمام محیط زیستی ها باشیم. 

1 2 3