سرطان هنوز در اطراف میانکاله پرسه می‌زند

تاریخ درج خبر :۱۳۹۴/۹/۱۸

پیگیری‌های فعالان محیط زیست سرانجام به کاهش مصرف مازوت در نیروگاه شهید سلیمی نکا منجر شد.


به گزارش زمین آنلاین و به نقل از  مهر، آن گونه که معاونت مهندسی شركت نیروگاه «گازی» شهید سلیمی نکا اعلام کرده است، در ۶ ماهه اول امسال بالغ بر ۶۲۰ میلیون و ۷۲۳ هزار لیتر مازوت در واحدهای بخاری نیروگاه نكا مصرف شد كه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۹ درصد كاهش یافته است.

بر اساس این گزارش در همین مدت مصرف گاز طبیعی نیروگاه بر مدار صعودی قرار داشته و به مرز یك میلیارد و ۱۵۳ میلیون و ۴۵۵ هزار متر مكعب رسید كه نشان از رشد۴۳ درصدی نسبت به ۶ ماهه اول سال قبل دارد.

افزایش مصرف گاز و كاهش مصرف مازوت در نیروگاه از آن جهت حائز اهمیت است و اتفاقی خوشایند و  مثبت تلقی می‌شود كه با توجه به دود سیاه و همیشگی این نیروگاه، روستانشینان نکا و میانکاله از سوزش چشمشان شکایت می‌کنند و هراس سرطان و بیماری‌های پوستی به دلشان افتاده، مزرعه‌ها و دام‌ها هم از آسیب‌ها بی‌نصیب نمانده‌اند و حال با شدت بارندگی‌ها احتمال بارش اسیدی هم قوت گرفته است.

از سوی دیگر در طراحی این نیروگاه که در دهه ۵۰  با عنوان «نیروگاه گازی» در شرق مازندران ساخته شد، گاز به عنوان سوخت اول و مازوت به عنوان سوخت جایگزین در نظر گرفته شده بود. اما در دهه ۸۰ با کمبود گاز و افزون بر آن به دلیل انباشت مازوت در پالایشگاه‌ها و ضرورت مصرف آن در داخل كشور، دولت وقت سهمیه گاز تخصیصی به نیروگاه‌های بخاری را به شدت كاهش داد و مازوت به سوخت اول تبدیل شد و نیروگاه‌ها و مردم را با مشكلات عدیده‌ای مواجه کرد.

این در حالی است که به باور کارشناسان مصرف مداوم مازوت ‌هزینه‌های تعمیراتی را تا حدود ۴ برابر افزایش می‌دهد و موجب افزایش مصرف آب واحدها، افزایش خروج‌های اضطراری، ایجاد خوردگی شیمیایی در تأسیسات احتراق و تسریع در استهلاك تجهیزات می‌شود.

پیگیری فعالان، شکایت محیط زیست

آن گونه که حر منصوری، فعال محیط زیست، به خبرنگار مهر می‌گوید: آلودگی‌های نیروگاه نکا به اندازه‌ای بود که به سادگی به چشم همه ساکنان می‌آمد و با ابراز نگرانی مردم و فعالان محیط زیست همراه بود. مسئولان می‌گفتند از آنجا که نیروگاه نکا روزانه ۶ درصد برق کشور را تامین می‌کند نمی‌توان جلوی فعالیت آن را گرفت چرا که با توقف فعالیت نیروگاه شهید سلیمی، برق مناطق گسترده‌ای از کشور قطع خواهد شد. به این ترتیب نیروگاه همچنان روزانه هشت هزار تن مازوت می‌سوزاند و به استفاده از سوخت دوم اصرار داشت.

به گفته منصوری به این ترتیب نیروگاهی که از سال ۱۳۵۰ با سوخت گاز عالیت می‌کرد و در کنار رعایت اصول زیست محیطی به دلیل مجاورت تالاب و زمین‌های کشاورزی و مسکونی،‌حتی باعث شده بود این منطقه از دیرباز از نعمت گاز برخوردار باشد حالا بلای جان روستاییان، محصولات کشاورزی،‌تالاب و پرندگان و  زیستمندان آن شده بود.

سرانجام پیگیری‌های فعالان، اداره کل محیط زیست استان مازندران را وادار کرد که به صورت رسمی از این نیروگاه به قوه قضاییه شکایت کند. شکایتی که مهرماه سال گذشته انجام شد و پس از آن نیز بارها تکرار شد.

سرطان هنوز در مجاورت ساکنان میانکاله پرسه می‌زند

پیگیری قضایی این تخلف زیست میحطی از یکسو و اعمال فشار فعالان محیط زیست از سوی دیگر منجر به آن شد که سرانجام نیروگاه به کاهش مصرف سوخت مازوت تن دهد. روز گذشته سعید متصدی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست با اعلام اینکه مصرف گاز در نیروگاه‌های کشور ۱۸ درصد افزایش داشته است، گفته بود: این موضوع سبب شده مصرف مازوت بسیار پایین بیاید و نسبت به مصرف سوخت‌های مایع هم در نیروگاه‌ها کاملا حساس هستیم.

هرچند که کاهش ۲۹ درصدی مصرف مازوت در نیروگاه شهید سلیمی را می‌توان نخستین نشانه از این سخنان متصدی و خبری خوش برای ساکنان منطقه تلقی کرد اما نباید از نظر دور داشت که این اقدام تنها گام کوچکی برای بهبود شرایط زیستی ساکنان منطقه میانکاله به شمار می‌رود. سازمان محیط زیست نباید کاهش تنها ۲۹ درصدی مصرف مازوت را به عنوان پایان انجام وظیفه خود در این موضوع در نظر بگیرد و تا زمانی که سوخت جایگزین در این نیروگاه مصرف می‌شود همچنان دود سیاه به چشمان مردم میانکاله خواهد رفت و سرطان در مجاورت خانمان آن‌ها پرسه خواهد زد.

نظرات
درج نظر جدید
نام
وبسایت
ایمیل
متن
   

کد امنیتی فوق را وارد کنید