اجرای پروژه مناریت برای احیای تالاب هامون

تاریخ درج خبر :۱۳۹۴/۱۱/۱۳

نماینده موقت مقیم سازمان ملل در ایران از تدوین و اجرایی شدن دو پروژه جاری در تالاب‌ها در طول هشت سال گذشته خبر داد و گفت: این پروژه‌ها در سه منطقه ارومیه، پریشان و شادگان صورت گرفته و اکنون بسیار خوشبختیم که اعلام کنیم تلاش‌های ما برای احیای هفت تالاب به نتیجه رسیده است.


به گزارش زمین آنلاین و به نقل از ایسنا، امانیام مورالی صبح امروز (سه شنبه) در همایش روز جهانی تالاب‌ها که با شعار "تالاب‌ها برای آینده ما، معیشت پایدار" و با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد، اظهار کرد: 47 سال پیش افتتاح کنوانسیون رامسر در میان ترانه‌های مدیترانه در ایران جشن گرفته شد و در طول این مدت دولت ایران و سازمان محیط زیست این کشور به بخش قابل توجهی از تعهدات خود نسبت به این کنوانسیون (UNDP) پای‌بند بوده و کمال همکاری را داشته است.

وی با تأکید بر اینکه از روز نخست تشکیل کنوانسیون رامسر مسأله بهره‌برداری نامطلوب از تالاب‌ها دغدغه اصلی گردآورندگان بوده است، افزود: بسیار پیشتر از اهداف هزاره سوم و توسعه پایدار و حتی یک سال قبل از نشست معروف استکهلم، در رامسر این مسائل و دغدغه‌های زیست محیطی مورد توجه بوده‌اند.

نماینده موقت مقیم سازمان ملل در ایران با اعلام اینکه اکنون 168 کشور و بیش از 2000 تالاب تحت پوشش کنوانسیون رامسر قرار دارند، گفت: همه ما در پی انجام وظایف خود نسبت به تالاب‌ها هستیم و از این بابت لذت می‌بریم، با این وجود سؤال اساسی اینجاست که حسن حضور تالاب‌ها برای ما چیست؟

مورالی در پاسخ به این سؤال، تصریح کرد: تالاب‌ها آب را تصفیه کرده، از سیل و خشکسالی جلوگیری می‌کنند و فضای مناسب همه اهالی محلی و جانوران میهمان خود فراهم می‌کنند. لیست خدمات تالاب‌ها پایان‌ناپذیر است و به طور کلی آن‌ها قابلیت تأمین معیشت برای مردم محلی را دارند و از مهاجرت افراد ساکن به محیط‌های شهری و افزایش معضلات شهرنشینی جلوگیری می‌کنند.

وی با اعلام این هشدار که خشکی و گرما در اقلیم جهانی ایران را تهدید می‌کند، اضافه کرد: باید برای حفظ و صیانت از تالاب‌ها تلاش کرد، بر همین اساس و در راستای سابقه کاری طولانی دولت و سازمان محیط زیست ایران با UNDP قوانین و استراتژی‌های جدیدی برای حفاظت از تالاب‌ها از طریق تقویت حفظ مالکیت بر آن‌ها ایجاد شده است.

نماینده موقت مقیم سازمان ملل در ایران از تدوین و اجرایی شدن دو پروژه جاری در تالاب‌ها در طول هشت سال گذشته خبر داد و گفت: این پروژه‌ها در سه منطقه ارومیه، پریشان و چادگان صورت گرفته و اکنون بسیار خوشبختیم که اعلام کنیم تلاش‌های ما برای احیای هفت تالاب به نتیجه رسیده است.

مورالی همکاری دولت ژاپن برای برنامه‌ریزی جهت اجرای پروژه کشاورزی پایدار در راستای حفاظت و احیای دریاچه ارومیه را اقدامی سخاوتمندانه از سوی این کشور خواند و ادامه داد: علاوه بر این سطح گسترده‌ای از ذی‌نفعان حوضه آب و تالاب از جمله جوامع محلی، سازمان‌های مردم‌نهاد و رهبران مذهبی در ایران برای راه‌اندازی و تکمیل پروژه احیای تالاب‌ها در کنار یکدیگر بسیج شده‌اند.

وی در عین حال از اجرای پروژه مناریت در راستای توسعه مدیریت منابع طبیعی برای احیای هامون در سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: همه باید در سطح کره زمین برای احیای تالاب‌ها، این اکوسیستم‌های مهم حیاتی در کنار یکدیگر و با هم تلاش کنیم.

نظرات
درج نظر جدید
نام
وبسایت
ایمیل
متن
   

کد امنیتی فوق را وارد کنید