واکنش سازمان محیط زیست به قرار گرفتن زابل در صدر شهرهای آلوده جهان

تاریخ درج خبر :۱۳۹۵/۲/۲۶

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت مبنی بر قرار گرفتن زابل در صدر شهرهای آلوده جهان، گفت: اطلاعات مورد استفاده این سازمان مربوط به سال ٢٠١٢ بوده است.


به گزارش زمین انلاین به نقل از  ایسنا، سعید متصدی با بیان اینکه گزارش منتشره بر اساس غلظت ذرات معلق کمتر از ١٠ و کمتر از ٢.٥ میکرون در سال 2012 تهیه شده است، افزود: اظهارنظر در خصوص میزان آلودگی یک منطقه یا شهر با استفاده از شاخص غلظت ذرات معلق در صورتی به صورت 100 درصدی قابل اعتماد است که مبنای آن اندازه‌گیری زمینی باشد.

ایستگاه زمینی سنجش غلظت ذرات معلق زابل سال ٢٠١٤ راه اندازی شده است

این مقام مسئول ادامه داد: در حالی که ایستگاه زمینی در شهر زابل در سال ٢٠١٤ راه اندازی شده است و از همین رو به نظر می رسد قضاوت سازمان جهانی بهداشت در خصوص زابل با استفاده از مدل‌های ارزیابی و پبیش‌بینی غلظت گرد و غبار صورت گرفته باشد که قابلیت اعتماد آن در حد قضاوت یک مدل است.

وی با اشاره به این که منبع اصلی گرد و غبار استان سیستان و بلوچستان، تالاب هامون و محیط‌های اطراف است و سطح قابل توجهی از این تالاب و منشاء‌ها در خارج از مرزهای سرزمینی ایران است، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست از دو سال گذشته پیگیر بحث افزایش ورودی آب به تالاب هامون بوده که به دلیل وقوع خشکسالی مستمر در منطقه، همچنین کنترل آب در حوزه هامون، حق‌آبه کافی در دو دهه گذشته به هامون وارد نشد.

اقدامات صورت گرفته برای احیای هامون نتایج مثبتی در بهبود کیفیت هوای سیستان و بلوچستان خواهد داشت
متصدی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال جاری به دلیل بهبود شرایط بارش و اقدامات انجام شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست در برداشتن دایک‌های مرزی آب نسبتا مناسبی وارد تالاب بین‌المللی هامون شده است که می‌تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش شدت طوفان‌های گرد و غبار داشته باشد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر ضرورت همکاری‌های بین‌المللی در خصوص مقابله با گرد و غبار گفت: انتظار می‌رود با تلاش سازمان­‌های بین‌المللی مرتبط با موضوع حفظ و احیای تالاب‌ها و حمایت سازمان جهانی بهداشت بتوانیم در خصوص احیای تالاب‌ها و کنترل نقاط بحرانی منشاء گرد و غبار در این منطقه شاهد تحول چشمگیری در کیفیت هوا و به تبع سلامت مردم منطقه سیستان و بلوچستان در آینده باشیم.

براساس گزارش "پام"،وی ابراز امیدواری کرد: با تلاش انجام شده در سازمان حفاظت محیط زیست و همکاری‌های صمیمانه وزارت امور خارجه در اجلاس ٧١ سازمان ملل، شاهد تصویب قطعنامه تعهدآوری در خصوص کنترل گرد و غبار باشیم.

نظرات
درج نظر جدید
نام
وبسایت
ایمیل
متن
   

کد امنیتی فوق را وارد کنید