"احراز شهادت" محیط‌بانان در انتظار رأی دادگاه

تاریخ درج خبر :۱۳۹۵/۵/۲۷

مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران اظهارکرد: تا زمانی که رأی دادگاه در مورد ضاربین محیط‌بانان صادر نشود نمی‌توانیم نسبت به احراز شهادت آنها اعلام نظر کنیم.


تشییع پیکر دو محیط‌بان منطقه حفاظت شده گنو

به گزارش زمین آنلاین حجت‌الله فرهادی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه احراز مصادیق شهید و ایثارگر فرآیند تعریف شده‌ای دارد، گفت: تا زمانی که بررسی‌های اولیه انجام و مراحل لازم طی نشود هر حادثه‌ای را نمی‌توانیم به عنوان شهادت تلقی وتأیید کنیم، بنابراین در صورت بررسی مدارک و مستندات حادثه و تطبیق آن با آیین‌نامه و در صورت تأیید و احراز شهادت، فرد به عنوان شهید تأیید و بنیاد شهید موظف به ارائه خدمات برابر قوانین و مقررات مربوطه خواهد بود.

وی با بیان اینکه تأیید شهادت محیط‌بانان "پرویز هرمزی، محمد دهقانی و منوچهر شجاعیان" برابر بند ۱۴ماده ۳ آیین‌نامه تعیین مصادیق احراز شهید و ایثارگر در صورتی‌که به سبب مأموریت‌های محوله مورد هجوم دشمن وگروه‌های معارض( قاچاقچیان، سارقین مسلح، اشرار ،تبهکاران و گروهک‌ها و افراد ضد انقلاب) قرار گرفته و در اثر درگیری با آنها کشته شده باشند، جزو شهدا محسوب می‌شوند.

مدیر کل پذیرش و امور اداری ایثارگران با اشاره به اینکه باید بر اساس فرآیند تعریف شده هویت و انگیزه ضاربین‌ محیط‌بانان مشخص و اعلام شود، اظهار کرد: چون ضاربین دستگیر شده‌اند باید سیر مراحل قانونی و قضایی طی شده و بر اساس رأی صادره و گزارش‌های نیروی انتظامی و سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم‌گیری شود.

فرهادی با تاکید بر اینکه رأی مرجع قضایی هنوز صادر نشده و تا زمانی که صدور رأی صورت نگیرد نمی‌توانیم به مسئله احراز شهادت ورود کنیم، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست و نیروی انتظامی گزارش خود را در این زمینه ارائه داده‌اند؛ اما صدور رأی مرجع قضایی ضرورت دارد که هنوز اتفاق نیفتاده است، بنابراین برای طی مراحل احراز باید صبر کنیم تا رأی مرجع قضایی صادر شود.

صدور مجوز دفن افراد در قطعه شهدا به معنای تایید شهادت نیست

وی با بیان اینکه در ابتدای وقوع حادثه، بررسی دقیق مسئله زمان‌بر و تشخیص دشوار است، افزود: در مرحله ابتدایی بر اساس گزارش ارائه شده توسط سازمان محیط زیست، مجوز دفن در قطعه شهدا صادر شد ولی مابقی مسائل منوط به سیر مراحل قانونی است، بنابراین دفن افراد در قطعه شهدا به معنای تایید شهادت آنها نیست.

در صورت تایید شهادت تا پایان سال 95 سازمان حفاظت محیط زیست موظف به تأمین و پرداخت حقوق و مزایای شهدای محیط‌بان است

مدیر کل پذیرش و امور اداری ایثارگران در پایان با اشاره به اینکه برابر مقررات در سال جاری الزامی به پرداخت حقوق و مزایای شهدا نداریم، گفت: در صورت تأیید شهادت محیط‌بانان، بنیاد شهید از سال بعد ملزم به پرداخت حقوق و مزایا می‌شود، بنابراین تا قبل از پایان سال جاری این ارگان هیچ الزامی به پرداخت حقوق ندارد و تا پایان این سال باید حقوق و مزایای شهدا از طریق دستگاه متولی یعنی سازمان محیط زیست تأمین شود.

نظرات
درج نظر جدید
نام
وبسایت
ایمیل
متن
   

کد امنیتی فوق را وارد کنید