تحویل نامه اعتراض آمیز شهروندان به بازرسی کل کشور

تاریخ درج خبر :۱۳۹۵/۱۲/۲۵

زمین آنلاین : نامه اعتراض به ساخت تله کابین در جنگل های هیرکانی ناهارخوران به سازمان بازرسی کل کشور تحویل داده شد.
 


نامه اعتراض به ساخت تله کابین در جنگل های هیرکانی ناهارخوران به سازمان بازرسی کل کشور تحویل داده شد.
به گزارش زمین آنلاین این نامه که به امضا نزدیک به 3 هزار تن شرکت کننده در "کمپین مخالفات به تخریب جنگل ناهارخوران با ساخت تله کابین" از سراسر کشور رسیده است خطاب به آقای قاضی سراج، رییس سازمان بازرسی کل کشور نوشته و درخواست ممانعت از ساخت تله کابین در جنگل های باستانی ناهارخوران گرگان داده شده است.
متن کامل نامه به شرح زیر است:

به نام خدا
«...این جنگل‌های ما و مراتع ما، هم ریه‌های تنفسی شهرها و محیط‌های زندگی‌اند، هم نگهبان خاکند. من تأکید می‌کنم اجازه ندهید به این جنگل‌ها دست‌درازی بشود؛ بخش‌های مختلف کشور که مسئولیتی در این زمینه دارند، از منابع طبیعی گرفته تا محیطزیست تا بقیه‌ی دستگاه‌هایی که ارتباطی با این قضایا دارند، اجازه ندهند با بهانه‌های مختلف - از شهربازی درست کردن و جذب گردشگر و هتل‌داری و مانند این‌ها بگیرید تا مدرسه‌ی و حوزه‌ی علمیه...»

از فرمایش‌های رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با مسئولان و فعالان محیط زیست و منابع طبیعى، اسفند 1394

جناب آقای سراج
ریاست محترم سازمان بازرسی کل کشور
با سلام و احترام؛

همان‌گونه که به خوبی آگاه هستید برابر اصل 45 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، جنگل و طبیعت بخشی از انفال الهی و ثروت‌هاي عمومي مردم ایران است که در اختیار حکومت اسلامی قرار گرفته تا بر اساس منافع عمومی ملت عمل کند. همچنین بر پایه اصل بسیار مهم و مترقی پنجاهم همین قانون، حفاظت‏ محیط زیست‏ كه‏ نسل‏ امروز و آتی باید در آن‏ زندگی اجتماعی‏ رو به‏ رشدی‏ داشته‏ باشند، وظیفه‏ عمومی‏ است و تمام فعالیت‌هایی ‏كه‏ باعث آلودگی‏ یا تخریب محیط زیست ‏شوند، ممنوع‏ است.

از سوی دیگر مطلع هستید که استان گلستان و شهر گرگان به دلیل شرایط جغرافیایی ویژه خود، دارای طبیعت بسیار زیبا و توان‌ مناسب برای بهره‌بردای غیرمخرب و پایدار از منابع طبیعی است که نمونه آن در کشور کمتر دیده می‌شود. یکی از این مناطق جذاب، مهم و در عین حال حساس، ناهارخوران گرگان است که به عنوان نماد معنوی و طبیعی شهر گرگان، شهرت ملی دارد و با توجه به ویژگی‌های اکولوژیک، اقتصادی و اجتماعی آن، خدمات اکوسیستمی، اجتماعی و اقتصادی ارزشمندی برای شهر گرگان، استان و کشور ارائه می‌دهد. متاسفانه در دو دهه گذشته، ناهارخوران و روستای زیارت (در بالادست آن) شاهد ساخت‌‌وساز غیرقانونی و توسعه بی‌رویه‌ای بوده که بر کیفیت و شرایط محیطی، اقتصادی و اجتماعی شهر گرگان تاثیر نامطلوب جدی گذاشته است، به طوری که امروزه کارشناسان معتقدند ناهارخوران گنجایش بیشتر از این حد را ندارد. 

با توجه به این که جنابعالی و مجموعه محترم سازمان بازرسی نیز در سال‌های اخیر زحمات و تلاش‌های زیادی برای حفظ شرایط شکننده محیط زیست کشور انجام داده‌اید، ولی همچنان با برخی پروژه‌ها و طرح‌هایی روبرو هستیم که به شدت بر محیط اثر منفی می‌گذارد. از جمله این طرح‌ها، پروژه تله‌کابین ناهارخوران گرگان است. با توجه به اسناد و شواهد موجود و گواهی کارشناسان مستقل دانشگاهی و اجرایی حوزه منابع طبیعی کشور، اجرای این طرح از سوی شهرداری گرگان که در چند سال اخیر نیز پیشینه پرحاشیه‌ای در زمینه طرح‌های شهری داشته، بسیار مخرب، عجولانه و عوامانه است. 

به عنوان نمونه و بر اساس طرح فنی این پروژه، مساحت ایستگاه‌های بالادست و پایین‌دست بیش از چهار هکتار عرصه جنگلی است، در حالی که شهرداری گرگان در تبلیغات بسیار گسترده و عامه‌پسند خود می‌گوید هیچ گونه درختی قطع نخواهد شد!. این موضوع ضمن آن که اطلاعات درستی درباره پروژه به جامعه نمی‌دهد، برخلاف تمام قوانین موجود و نیز فرمایش‌های مقام معظم رهبری و سیاست‌های ابلاغی ایشان درباره محیط زیست است. ضمن این که تا همین لحظه نیز در اقدامات دستگاه‌های مسئول، ناهماهنگی‌هایی به چشم می خورد که برای مردم نیز ملموس و مشهود است، چنان که دستگاه‌های متولی جنگل مدعی‌اند طرح مزبور همچنان در حال بررسی کارشناسی است و برای شروع طرح، مجوزی صادر نشده! از سوی دیگر، آنچه که در قالب اطلاع‌رسانی بسیار گسترده شهرداری گرگان در سطح شهر و محل پروژه و نیز بمباران تبلیغاتی در فضای مجازی دیده می‌شود حکایت از شروع اجرایی طرح دارد که این تناقضات و اجرای خلاف قوانین طرح امیدوارکننده نیست و نیازمند ورود جدی نهادهای نظارتی در راستای اعمال حاکمیت است.

به اعتقاد ما، پروژه تله‌کابین ناهارخوران گرگان فاقد امکان‌سنجی اقتصادی-فنی و مکان‌یابی محیطی علمی (آمایش سرزمین) و فنی است. از آن جا که ناهارخوران جدا از کارکردهای اجتماعی و محیطی خود، یکی از منابع درآمدی و تفرج‌گاه‌های اصلی و مسیرهای کوه‌پیمایی مردم شهر و استان است، ساخت تله‌کابین و تاسیسات وابسته به آن علاوه بر برهم زدن جدی وضعیت موجود گردشگری به ویژه از نظر اقتصادی و شهری، پیامدهای محیط زیستی و اجتماعی قطعی و احتمالی گوناگونی خواهد داشت از جمله تخریب جنگل‌

های هیرکانی، رانش خطرناک زمین، افزایش خطر سیل‌خیزی برای شهر گرگان و پایین دست، فرسایش جدی خاک، آلودگی شدید صوتی، آلودگی گسترده زباله، افزایش ترافیک آزاردهنده، تعارضات غیرقابل کنترل اجتماعی و ده‌ها مورد دیگر. 

بنابراین ما امضاکنندگان این نامه، ضمن مخالفت جدی با اجرای این طرح در ناهارخوران، از جنابعالی تقاضا داریم دستور فرمایید طبق اصول قانون اساسی، فرمایش‌های مقام معظم رهبری و سیاست‌های ابلاغی ایشان درباره محیط زیست، بخشنامه رئیس محترم قوه قضائیه درباره ضرورت جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و اراضی کشاورزی (آذر 94 بند4)، اقدامات لازم برای جلوگیری از اجرای این طرح عجولانه و مخرب انجام شود. یادآور می‌شویم افزون بر این که به توسعه پایدار شهر گرگان اعتقاد راسخ داریم و پی‌گیر آن هستیم، آمادگی خود برای کمک کارشناسی به سرمایه‌گذاران، مجریان و سایر سازمان‌های دولتی درباره تغییر مکان طرح و بررسی گزینه‌های احتمالی دیگر آن را در سایر نقاط نیز اعلام می‌کنیم. به عنوان نمونه، یکی از گزینه‌های پیشنهادی، منطقه هزارپیچ گرگان است که پیش از این نیز توسط متخصصان فنی مربوطه برای ساخت تله‌کابین مورد تایید قرار گرفته و مدارک و مستندات آن نیز موجود است.
امید است که در سایه توجه، لطف و همکاری حضرتعالی بتوانیم توسعه پایدار شایسته‌ ای برای شهر همیشه سبز گرگان داشته باشیم و در راستای دستورات دین مبین اسلام، قانون اساسی و منویات مقام معظم رهبری برای جنگل گام برداریم.

 در ضمن، اسامی امضاکنندگان به پیوست تقدیم می‌شود.

با سپاس و ارادت فراوان
جمعی از نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد و علاقه‌مندان به منابع ملی و توسعه پایدار

نظرات
ساناز سماواتی   ۱۳۹۵/۱۲/۲۸
لطفا محیط زیست را برای ایندگان باقی بگذارید - مخالف نصب تله کابین هستم
وبسایت
نرگس خواجه   ۱۳۹۵/۱۲/۲۵
من شدیدا مخالف تخریب جنگل برای احداث تله کابین هستم
وبسایت
درج نظر جدید
نام
وبسایت
ایمیل
متن
   

کد امنیتی فوق را وارد کنید