درختکاری جوانان روستای "زراع محله"برای احیای جنگل های از دست رفته

تاریخ درج خبر :۱۳۹۵/۱۲/۲۶

زمین آنلاین : مردم روستای "زراع محله" کردکوی، با برنامه ریزی دقیق در هفته درختکاری ، نهال کاشتند.  در این طرح که فقط و فقط جوانان روستا در آن دخیل بودند با خرید200 رأس نهال درخت انجیر پایه ریزی شد در دو مرحله کاشته شد. و در مرحه سوم در نیز تعدادی دیگر نهال قرار است خریداری و کاشته شود. 


به گزارش زمین آنلاین در ایران روز ۱۵ اسفند روز درخت‌کاری است و هر ساله شمار زیادی درخت در آن روز در این کشور کاشته می‌شود. به همین بهانه جوانان روستای "زراع محله" طرحی را پایه ریزی کردند.

این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان کردکوی در استان گلستان در دامنه شمالی کوه های البرز با جمعیت 90 خانوار قرار دارد. زراع محله از قدیم الایام به راه شاه عباسی که تنها جاده و مهم ترین راه ارتباطی عصر صفوی بوده مرتبط می شد. در واقع زراع محله امروزی بین جاده شاه عباسی و جاده جدید(راه اصلی گرگان و کردکوی) است.

 به دلیل راه سازی، تعداد زیادی از درختان و گیاهان کنار جاده ای در پایین و بالا دست روستا که به زمین های کشاورزی مردم روستا متصل بودند همگی آنها از بین رفته و تا کنون هیچ سازمان و نهادی مسئولیت این فاجعه محیطی را بر عهده نگرفته ، تا این که بالاخره در زمستان سال 1395 با همت جوانان پر ذوق دست به اقدامی همه پسندانه زده شد. در این طرح که فقط و فقط جوانان روستا در آن دخیل بودند با خرید200 رأس نهال درخت انجیر پایه ریزی شد در دو مرحله کاشته شد. و در مرحه سوم در نیز تعدادی دیگر نهال قرار است خریداری و کاشته شود. 

به گفته جوانان روستا این اقدام با چندین هدف انجام شد: حفظ محیط زیست- دفع آلودگی- جذب اکسیژن بیشتر- میراثی برای آیندگان- و شاید از همه مهمتر کسب درآمد و درآمد زایی بوده است. به نظر آنها کشاورزان نیز می توانند در این برنامه ها نقش پر رنگ تری نسبت به سایر مشاغل داشته باشند زیرا کشاورزان و روستا نشینان درک بهتری طبیعت اطراف خود دارند. برخی از جوانان معتقدند : درختکاری و حفظ محیط زیست از بسیاری از برنامه و مخارجی که در بخش ها دولتی و غیر دولتی می شود می تواند مهمتر و با  اهمیت تر باشد.

جوانان روستا از مسئولین انتظار دارند که با کمک خود در بخش هایی از این طرح امثال: گودال کندن که نیاز به تراکتور و مته می باشد، و یا تهیه نهال، یاری رسانند. در آخر از همه این افراد که در این کار خداپسندانه شرکت نمودند کمال تشکر و قدردانی به عمل می آید و از اهالی روستان انتظار می رود در حفظ و نگهداری این نهال ها کوشا باشند تا نتیجه این کار در آینده حاصل شود و به بهره برداری برسند.

نظرات
درج نظر جدید
نام
وبسایت
ایمیل
متن
   

کد امنیتی فوق را وارد کنید