نسخه ای جدید برای آشوراده ؛ اینبار "ونیز" !

تاریخ درج خبر :۱۳۹۷/۲/۱۲


⚠️🔴نسخه ای جدید برای آشوراده ؛ اینبار "ونیز" و جناب رییس اتاق گلستان! 

 موضع گیری اخیر جناب رییس اتاق بازرگانی گلستان را درباره تبدیل آشوراده به ونیز ایران شنیده اید؟! علی محمد چوپانی، رئیس اتاق بازرگانی گلستان گفته اند : جزیره آشوراده به عنوان وجه مشترک مازندران و گلستان می تواند به ونیز ایران تبدیل شود!

🔻 من نمی دانم تخصص ایشان چیست و در کجا درس خوانده اند؛ اما هر چه که باشد، ظاهرا خبر از چند کیلومتری خود ندارند و نمی دانند وضعیت کاهش آب دریای کاسپین (خزر) چگونه است و نمی دانند "خلیج گرگان" در شرف خشک شدن کامل است و بزودی آشوراده نیز تبدیل به لجن زاری خواهد شد برای پرندگانی که دیگر به آنجا نخواهند آمد... ! 

🔻ایشان اما "ونیز" را خوب می شناسند، با این همه به نظر می رسد جزو آندسته از مدیرانی هستند که در سفرهای خارجی، تنها "مو" را می بینند نه "پیچش مو" !

🔻محض اطلاع جناب چوپانی گرامی باید عرض کنم که آشوراده نه امکان "ونیز" شدن را دارد و نه " اجازه اش" را، چرا که این شبه جزیره ، "پناهگاه حیات وحش" است نه منطقه آزاد تجاری و حتی جایی مثل دیگر نقاط عادی کشور. 

🔻 لابد مدیر محترم نمی دانند "پناهگاه حیات وحش" یعنی چه؟ حق دارند البته. اعلب مدیران ما مانند ایشان اساسا با تقسیم بندی های حقوقی حوزه محیط زیست بیگانه هستند و برای همین با یک سفر به اروپا و امریکا و حتی همین آسیای خودمان، هر مدلی را که در آنجا می بینند و کیف شان کوک می شود بلافاصله می خواهند در ایران پیاده کنند. 

🔻 در حالی که اگر می دانستند "پناهگاه حیات وحش" یکی از مناطق 4 گانه سازمان محیط زیست است که حتی قدم گذاشتن در آن نیاز به مجوز این سازمان دارد آنوقت بدون تخصص لازم و مرتبط، برای آن، نسخه نمی پیچیدند. 

🔻نکته بعدی اینکه ریاست محترم اتاق گلستان را چه شده که به فکر ساختن آشوراده افتاده؟ آیا بهتر نیست به وظایف خود عمل کنند و تکلیف بازرگانی بهم ریخته استان را روشن کنند؟

🔻 ایا بهتر نیست بر حسب وظیفه قانونی شان، بفرمایند 3 سال پس از اعلام "منطقه ازاد" در استان که بسیاری از بخش هایش با فشار به محیط زیست در حریم نقشه آمد چرا به جایی نرسید؟ 
🔻 همچنین بفرمایند چرا با وجود آنهمه سرمایه گذاری برای "راه آهن شرق" که قرار بود "چه ها کند"! و ‍ کریدور ریلی اینچه برون که قرار بود  یکی از کلیدواژه های توسعه گلستان باشد چه شد و چرا به روزی افتاد که تبدیل به قطار گردشگری شد و اگر نبودند انجمن های محتلف و گروه های جامعه مدنی که تورهای حمایتگرانه می گذارند و برای کمک به حفظ این خط ریلی بلیط های گروهی می خرند و گردشی بی حاصل می کنند و برمی گردند، شاید این خط که قرار بود به گفته مسوولان محترم "هاب بزرگ صادراتی" تبدی شود، همین سرویس چند روز در هفته اش هم تا امروز تعطیل شده بود. 

🔻 جناب رییس اتاق گلستان! 

از شما خواهش می کنم یک کتاب "انسان ومحیط زیست" که جدیدا طبق مصوبه آموزش وپرورش باید در پایه یازدهم تدریس می شود خریداری کنند تا هم مناطق چهارگانه حفاظتی و قوانین ان را بشناسند و هم با اهمیت محیط زیست برای حیات رو به نابودی بشر و کره زمین، آشنا شوند. 
🔻 درخواست دیگرم از جناب چوپانی این است که دفعه بعد که به خارج از کشور و از جمله "ونیز" سفر کردند حتما از مسوولان آنجا قوانین مربوط به مناطق حفاظت شده شان را بپرسند. مخصوصا بپرسند که آیا ایجاد گردشگری نامحدود و بی ضابطه در مناطق حفاظتی و تحت نظر وزارت یا سازمان محیط زیست آنها مجاز است؟

🔻 یقینا انها به شما خواهند گفت که اگر "ونیز" هم منطقه حفاظت شده تحت مدیریت محیط زیست شان بود انگاه شاید حتی جناب مدیر محترم را نیز برای "گردش حین ماموریت کاری" به آنجا نمی بردند تا ردپای اکولوژیک بیش از تحمل محیط بر آنجا تحمیل نشود !

⛔️دلم برای آشوراده می سوزد؛ یک مادر دارد و هزار نامادری! یک متولی -هر چند ضعیف و بیمار و بی پول- دارد و هزار مدعی! هر کسی هم که می رسد، می خواهد دستی از یتیم نوازی بر سرش بکشد و برای خودش از اینراه کلاهی بدوزد؛ بدون اینکه به جایگاه خودش نگاه کند؛ قانون را بخواند و تخصص و تجربه لازم و اجازه قانونی را برای تصمیم گیری درباره مناطق تحت حفاظت محیط زیست داشته باشد.
 
🔻یکروز یکی می گوید باید "کیش شمال" بشود ؛ روزی دیگری می خواهد از آن "ونیز ایران" بسازد !  بدون اینکه به توان و پتانسیل و ظرفیت های آن توجه کنند. انگار بخواهی یک درخت "مازو"ی  10 متری را در یک گلدان پرورش دهی....هم گلدان از دست می رود هم درخت! 


⚠️ آقایان مدیران محترم
آشوراده خودش متولی دارد، اینرا من نمی گویم؛ بلکه قانون این متولی را تعیین کرده و شما به عنوان مدیران نظام مقدس اسلامی موظفید به قانون گردن بگدارید! پس لطفا به کار خودتان بپردازید

 و اجازه بدهید متولی قانونی "آشور" بریش تصمیم بگیرد.... 

@Zaminonline 🌿 🌍 
زمین آنلاین

نظرات
درج نظر جدید
نام
وبسایت
ایمیل
متن
   

کد امنیتی فوق را وارد کنید