جولان زباله‌های سیاسی در گویچاله

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۸/۷/۱۹

حنیف رضا گلزار/ کارشناس ارشد آب وخاک

واقعیات، ریشه‌ها و دست آوردهای مسائل رخ داده در گویچاله

اگرچه دپوی غیراصولی پسماند تولیدی شهر ساری در ارتفاعات "کیاسر" نامطلوب و از اساس غیرقابل دفاع است؛ اما بررسی مسایل اخیر و حواشی رخ داده در منطقه که سرانجام با دخالت نیروی انتظامی پایان یافت باید مورد ریشه یابی دستگاه های مسئول قرار گیرد و مسببین انحراف خواسته به حق بومیان منطقه مبنی بر برخورداری از زیستگاهی سالم و پاک به مردم معرفی شوند.

شیفت معکوس محیط زیست

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۸/۴/۱۰

سعید فرج پور

 

دقیقا در اوایل دهه هشتاد بود که با بازسازی اعتماد عمومی و نقش بی نظیر آموزشهای عمومی و بسته های ارزشمند فرهنگ ساز در حوزه محیط زیست،سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان مرجعی قابل اعتماد در سپهر عمومی خودی نشان داد.آن روزها،صحت و سقم هر ادعایی در خصوص مسائل محیط زیستی را این سازمان تعیین می کرد و چرخش اطلاعات فقط هنگامی در این زمینه از اصالت برخوردار بود که ذیل آن اثری از تایید یا رد سازمان حفاظت محیط زیست بوده باشد.

 

مهم ترین دستاورد دو دادگاه اخیر

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۶/۱۱/۱۹

حنیف رضا گلزار*

اینکه بهره برداری چوبی از جنگل های شمال با سبک و سیاق فعلی اجرای آن در بسیاری از حوضه ها را باید در زیر مجموعه &طرح های جنگلداری& دانست یا عنوان &طرح های جنگلخواری& را بر آن نهاد، همیشه محل بحث و گفتگو میان موافقان و مخالفان اجرای &طرح تنفس 10 ساله جنگل های شمال& بوده ا

الهه موسوی*

سخنی با دکتر صادقلو استاندار گلستان

پس از رخداد سیل اخیر، وقتی سخنگوی دولت به گلستان آمده بود تا با سیلزدگان ملاقات کند دکترحسن صادقلو استاندار گلستان اظهارنظری کرد که همگان را به شگفتی واداشت. او گفت که ممکن است سدسازی در برخی استان ها دارای توجیه علمی نباشد؛ اما گلستان با توجه به حجم فراوان آب های سطحی به شدت نیازمند ساخت چندین سد است. دکترصادلو ... 

این داد به کجا بریم؟!

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۶/۵/۲۱

مسعود امیرزاده *

دیگر فقط لازم نیست تو یک فعال محیط زیستی باشی تا زبانت به شکایت تند وقلمت به انتقاد چابک شود .شک نیست جاده ای که 60 سال پیش، از میان مهم ترین پارک ملی کشور یعنی پارک ملی گلستان گذشته است نماد بیخردی چیدمان توسعه وجاده سازی نابجا در کشوراست .جاده ای که یکی از برترین اکوسیستم های کشور را دوپاره کرد ؛ قتلگاه ارزشمندترین گونه های حیات کشور شد ومدخلی برای سیلاب ها و بلایای طبیعی فراهم کرده، قطعا چون خاری برچشم طبیعت و ناظران جلوه گری های آن نشسته است. سال هاست که مسدود شدن این جاده و ترمیم وضعیت طبیعی ، کف خواسته کسانی ست که دغدغه حفظ جنگل های هیرکانی را داشته و از این نماد توسعه ناپایدار وطبیعت سوز دل شکسته اند.

ا

 

1 3 5 7 9 11 13 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
2 4 6 8 10 12 14