"بافت تاریخی گرگان" کهن ترین بافت تاریخی شمال کشور و نخستین بافت که در سال 1310 و پیش از بافت تاریخی یزد، کاشان و حتی اصفهان، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. با این همه در سال های بعد مخصوصا در دولت های نهم و دهم به دلیل اختصاص ندادن بودجه کافی و از آن مهم تر رویکرد توسعه ناپایدار در جریان مدرن شدن در ایران پس از انقلاب و جنگ تحمیلی، بیش از دیگر بافت های تاریخی مورد فراموشی و بی مهری قرار گرفت؛ تا آنجا که بخش هایی از آن به نام "بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده" به دست شرکت های مهندسی سپرده، به زیر بولدوزر رفت و به برج و مجتمع های تجاری بدقواره تبدیل شد. در این میان اما فعالان حوزه میراث بیکار ننشستند و نبردی همه روزه و مستمر را برای حفاظت از این بافت ارزشمند پی گرفتند. یکی از پیش قدم ها در این راه که برای مقابله با تخریب عمدی "خانه تاریخی فروغی" تا آنجا پیش رفت که ناگزیر شد جلوی بولدوزر مالک بنا بخوابد "محمود اخوان مهدودی" بود. کارشناس ادبیات فارسی، پژوهشگر تاریخ و فرهنگ منطقه و صاحب غنی ترین آرشیو اسناد تاریخی منطقه "استرآباد" قدیم. در تمام طول مصاحبه او از "گفتن از خود" پروا داشت و با نجابت و متانت خاصی که ویژه ی خود اوست از گفتن تلاش هایش طفره می رفت. متانت و آرامشی که در ذهن آنها که او را می شناسند پارادوکسی را ایجاد می کند درباره این سوال که " چگونه جلوی یک بولدوزر را چند ماه گرفت و یک تنه از خانه فروغی حفاظت کرد. هر چند به دلیل بی توجهی سازمان میراث فرهنگی گلستان در سال های 86 و 87 این بنا به طور کامل تخریب شد.


یعنی می شود؟ می شود روستای ما صنعتی شود؟ می شود دیگر بیکار و فقیر نباشیم؟ می شود جوان های مان کار داشته باشند و آب باریکه ای برای گذران زندگی؟ می شود پسرم کاری داشته باشد تا دامادش کنم؟ می توانم برای دخترم جهیز بخرم تا عروسیش بعد از 3 سال عقد، سربگیرد؟ می توانیم روزی را ببینیم که روستای کوچک مان آنقدر رونق گرفته که به تمام دنیا محصول صادر کند؟ اسمش همه جا بر سر زبان ها باشد و از گمنامی دربیاید؟ آخ خدایا؛ اگربشود چه می شود!


 در نگاه اول چند شیلنگ آتش نشانی را می بینی که آبی زلال را به کوچه می ریزد. شهروندانی که از آنجا می گذرند می گویند در این بحران کم آبی معلوم نیست چرا هیچکس به این مساله توجه نکرده و ارگان های مسوول این چالش را جدی نمی گیرند؟ آنهم در این روزگار خشک بی پیری که استان مرکزی نیز با آن دست به گریبان است؛ مسوولان هم مثل همه مناطق ایران، نه خشکسالی را باور کرده اند و نه چالش های اساسی کمبود آب را. آب اما همچنان درحال هدر رفتن است و اینبار حادثه مربوط است به یک قنات قدیمی.


زمین آنلاین : مردم روستای "زراع محله" کردکوی، با برنامه ریزی دقیق در هفته درختکاری ، نهال کاشتند.  در این طرح که فقط و فقط جوانان روستا در آن دخیل بودند با خرید200 رأس نهال درخت انجیر پایه ریزی شد در دو مرحله کاشته شد. و در مرحه سوم در نیز تعدادی دیگر نهال قرار است خریداری و کاشته شود. 


زمین آنلاین: یک عضو کمیسیون سلامت شورای شهر تهران از پیشنهاد 5 میلیارد تومانی این کمیسیون برای کمک به خانواده شهدای آتش‌نشان خبر داد و گفت: امیدواریم این پیشنهاد با موافقت اعضای شورای اسلامی شهر تهران در بودجه شهرداری تهران به تصویب برسد.

ریشه اصلی ریزگرد، چالش مدیریت آب است

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۵/۱۱/۱۸

زمین آنلاین ؛ الهه موسوی : خوزستان؛ جایی که نمی دانی برای زنده ماندن باید دهانت را باز کنی و نفس بکشی یا آنرا ببندی. دهان را باز کنی حلق و گلویت پر می شود از گرد و خاک، طوری که خاک لای دندان ها و روی زبانت لمس می شود؛ قیژقیژ می کند و می رود توی معده و ریه هایت. اینجاست آن نقطه ای که به جای "ممد حیات" بودن می شود "مخل حیات" و این می شود که اهواز "آلوده ترین شهر جهان" نام می گیرد.


زمین آنلاین: سکوی هرندی منطقه‌ای به وسعت هفت هکتار در منطقه 12 تهران است، که این روزها هزاران تن آوار ساختمان پلاسکو را در خود جای داده است. دپوی نخاله‌های پلاسکو در محدوده این منطقه سبب نگرانی کارشناسان و ساکنانش از وضعیت زیست محیطی منطقه شده است.


اسماعیل مهاجر مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با تاکید بر اینکه  پلنگ رهاشده، تنها در محوطه ی پشت اداره کل که محصور است رها شده بود که با تلاش محیط بان ها به قفس بازگشت. 

بیماری معدنچیان در میان تهرانی ‌ها

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۵/۹/۱۴

زمین آنلاین : روزنامه شهروند در گزارشی، نوشت: ما بیماری کارگران معدن زغال‌سنگ را گرفته‌ایم، در تهران، شهری که هیچ معدن زغال‌سنگی ندارد. در ریه‌هایمان، در نفس‌هایمان، در هر سلامی که می‌گوییم، سیاهی ته‌نشین شده است. خودمان خبر نداریم اما یک روز می‌گویند ریه‌هایمان سیاه شده است.


زمین آنلاین: یک موسسه غیرانتفاعی با هدف گسترش فرهنگ کاهش استفاده از پلاستیک در خریدهای روزانه و اشتغال زایی، کیف های پارچه ای خرید روزانه را طراحی، تولید و عرضه کرد.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14