خبر ادامه آتش سوزی های جنگل ها ومراتع کرمانشاه، نگران کننده شده است؛ این آتش سوزی ها نزدیک به دوماه است که ادامه دارد و کانون های آبساز استان را مورد خسارت جدی قرار داده است.


بالاخره پس از فراز ونشیب های بسیار، پرونده "جنگل های هیرکانی"ایران با تائید کارشناسان "اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت" در چهل و سومین اجلاس یونسکو، به عنوان دومین میراث طبیعی ایران، ثبت جهانی شد. این نقاط شامل "پارک ملی گلستان"، "جنگل ابر"، "جهان نما"، "بولای دودانگه و چهاردانگه"، "جنگل الیمستان هراز" در آمل، جنگل "واز" حوزه کجور، "چهارباغ" چالوس، جنگل "خشک داران"، "گچ رودخان"، "سیاه رودبار" گیلان و "منطقه حفاظت شده لیسار" است. متخصصان می گویند ثبت جنگل های هیرکانی در یونسکو، علاوه بر اینکه بخش های بزرگی از جنگل های هیرکانی را شامل حفاظت صرف کرده است، جذب اعتبار مالی از این سازمان جهانی را نیز به دنبال خواهد داشت و باعث حفظ مطلوب تر این ذخایر بزرگ طبیعی جهانی خواهد شد.


خبر خوب این بود که بالاخره پرونده "جنگل های هیرکانی ایران" پس از 14 سال در یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسید. حال خیلی ها می پرسند ثبت این جنگل ها چه فایده ای برای ما دارد و آیا در مدیریت آنها تغییری ایجاد می کند؟ مدیر پایگاه جنگل های هیرکانی گلستان به این پرسش ها پاسخ داده است.


"سولگرد" مثل طلا می درخشید و "دره آلمه" با زیبایی وصف ناشدنی جلو چشمان مان بود؛ اما آن روی سکه این زیبایی، "انبار باروتی" بود که در نگاه اول به چشم نمی آمد؛ انبار باروت، تنها واژه ای است که می تواند وضعیت این روزهای مهم ترین پارک ملی خاورمیانه را توصیف کند. پارکی که بیش از 1365 گونه گیاهی و جانوری را در دل خود جای داده است و پناهگاهی کم‌ نظیر برای حیات‌ وحش است. نیمی از گونه‌ های پستانداران ایران در این پارک زندگی می کنند و حتما به دلیل همین ارزش ها، از سوی یونسکو به عنوان ذخیره‌ گاه زیست ‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است. به گفته اغلب استادان حیات وحش و محیط زیست ایران و جهان، پارک ملی گلستان بدون تردید ارزشمندترین منطقه ایران هم از نظر کمیت و هم تنوع حیات جانوری و گیاهی است. گفته می شود تنوع زیستی پارک ملی گلستان حتی فراتر از برخی کشورهای اروپایی است که صدها برابر این پارک وسعت دارند. با این همه این پارک ملی با این همه ارزش های متعدد اکولوژیک، هرگز در ردیف بودجه و نیروهای حفاظتی، جایگاه مناسب خود را نیافته است.

 


با گرم شدن هوا آتش سوزی در مناطق طبیعی و جنگل های کشور رخ داده است. حالا اخبار آتش از مازندران و "پناهگاه حیات وحش میانکاله" می رسد

 


 ایران بزرگترین آزمایشگاه تکرار #خطاهای_مهندسی وبهترین بهشت #پوپولیسم_مهندسین_و_تکنوکرات_های جهان است

 


نمی دانم صدای اره موتوری هایی را که آنروز جنگل ها را می تراشیدند چگونه می توان تقلید کرد. غژژژژژژ.... همممممممم.....  یا .... هر چه که باشد صدای کریهی بود که جان را می خراشید و می رفت تا انتهای وجودت؛ مخصوصا وقتی قطر و سن درخت هایی که با شدت بر زمین می افتادند و اطرافشان خاکی بلند می شد به بلندای خود درخت. ارتفاع بعضی شان به 10 متر و بیشتر می رسید و قطرشان را بدون متر هم می شد تخمین زد. بین 1 تا 3 متر. تلخی اش آنجا بود که این اتفاق درست در روزهایی افتاد که ایران کم آب شده و استان های پرآب شمالی هم حالا در ساعات مختلف شبانه روز جیره بندی آب دارند. با این همه درخت ها بر خاک افتادند؛ روی هم چیده شدند؛ بار کامیون شدند و رفتند به کارخانه های چوب و نئوپان و شرکت های چوب و کاغذ. 


زمین آنلاین : منتخب اول شهر گرگان در شورای شهر مهندس عبدالرضا چراغعلی،  در واکنش به خبر آغار احداث زیر گذر سواره در محور ناهارخوران گرگان بدون طی مراحل قانونی و رعایت سلسله مراتب اداری گفت : 

محور  ناهارخوران  فقط یک مسیر ترافیکی سواره یرای منطقه گرگان نیست؛  بلکه این مسیر ، محور گردشی ، تفریحی ، فرهنگی ،  اقتصادی و طبیعی منطقه گرگان است و نوع رفتار مدیریتی و مهندسی آن باید متناسب با ویژگی های  تاریخی آن باشد ۰

خلیج گرگان، ارومیه دیگری می شود...

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۶/۵/۲

 آب خزر کم شده و ساحل 500 متر از دریا فاصله گرفته؛ علتش هم چند چیز گفته شده؛ نخست میزان تبخیر بالای دریای کاسپین در اثر گرم شدن هوا و کاهش سطح آب آن در دوره های زمانی 30 تا 40 ساله . دوم استفاده بیشتر  روس ها از آب ولگا برای کشاورزی بیشتر که باز هم در اثر گرمای هوا در زمین های اطراف ولگا گسترش یافته است. و اما سومین علت، کاهش ورودی های آب به کاسپین از جمله " سفیدرود" چرایش هم معلوم است؛ سدسازی ها و احداث بندها، کشاورزی و البته طرح های پرورش ماهی و آبزیان در حوزه مربوط ، "خلیج گرگان" را دارد به نیستی و نابودی می کشاند. 
راهکار چیست و چه باید کرد؟ همه می گویند "انجام مطالعات جامع" ؛ هم متخصصان، هم سازمان محیط زیست کشور و هم استان. اما مدیرکل محیط زیست گلستان گفته که سازمان حفاظت محیط زیست کشور تاکنون هیچ کار موثری برای نجات خلیج گرگان انجام نداده است؛ علیرغم اینکه 4 ماه برای انجام مطالعات بر روی مشکل خلیج گرگان فرصت خواسته است و این مهلت در دوم بهمن ماه به انتها می رسد.

ورکان هم رها شود

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۶/۳/۲۱

درست چندهفته مانده به رهاسازي پلنگ نر، خبر تلف شدن پلنگ ماده گلستان كه در روز سوم شهريور 95 و با حضور معصومه ابتكار در پارك ملي گلستان رهاسازي شده بود، منتشر شد. توله پلنگ‌هايي كه در تيرماه 93 در جعبه‌اي مقابل اداره محيط زيست شهرستان «كردكوي» رها شدند و 27 ماه در قفسي در محوطه پشتي اداره كل گلستان نگهداري و تيمار شدند. خيلي‌ها مي‌گفتند اين توله پلنگ‌ها دست‌آموز هستند و نبايد در طبيعت رهاسازي شوند و دليل مرگ هيركان يكي از آنها نيز همين بوده است. اما مسوولان گلستان اين ادعا را رد كردند. كارشناسان دفتر حيات وحش سازمان نيز از همان ابتدا گرايش به تحويل آنها به باغ وحش داشتند كه در مكاتبات‌شان موجود است؛ اما كارشناسان بسياري هم معتقد بودند تحويل به باغ وحش، نه وظيفه سازمان محيط زيست است و نه باعث حفظ يك گونه! بلكه موجب اختلال‌هاي ژنتيكي مي‌شود. نقاط ابهام‌آميز بسياري در اخبار مربوط ديده مي‌شد كه تا واگشايي نشود نمي‌توان به حقيقت ماجرا پي برد. گفت‌وگوي زير با دكتر حميدرضا رضايي، مشاور اداره كل گلستان در پروژه فوق برخي ابهام‌ها را روشن كرد. او عضو هيات علمي دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي گرگان و دكتراي محيط زيست با گرايش حيات وحش و ژنتيك جانوري و فوق دكتراي اين رشته را نيز دارد. دكتر رضايي سابقه بيش از 20 سال كار در حوزه‌هاي مختلف ژنتيك از جمله مشاور بخش ژنتيك معاونت محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست را در كارنامه دارد.

1 3 5 7 9 11 13 15 17 19 21 23 25 27 29 31 33 35 37 38
2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36