ایران بزرگترین آزمایشگاه تکرار #خطاهای_مهندسی وبهترین بهشت #پوپولیسم_مهندسین_و_تکنوکرات_های جهان است

 


نمی دانم صدای اره موتوری هایی را که آنروز جنگل ها را می تراشیدند چگونه می توان تقلید کرد. غژژژژژژ.... همممممممم.....  یا .... هر چه که باشد صدای کریهی بود که جان را می خراشید و می رفت تا انتهای وجودت؛ مخصوصا وقتی قطر و سن درخت هایی که با شدت بر زمین می افتادند و اطرافشان خاکی بلند می شد به بلندای خود درخت. ارتفاع بعضی شان به 10 متر و بیشتر می رسید و قطرشان را بدون متر هم می شد تخمین زد. بین 1 تا 3 متر. تلخی اش آنجا بود که این اتفاق درست در روزهایی افتاد که ایران کم آب شده و استان های پرآب شمالی هم حالا در ساعات مختلف شبانه روز جیره بندی آب دارند. با این همه درخت ها بر خاک افتادند؛ روی هم چیده شدند؛ بار کامیون شدند و رفتند به کارخانه های چوب و نئوپان و شرکت های چوب و کاغذ. 


زمین آنلاین : منتخب اول شهر گرگان در شورای شهر مهندس عبدالرضا چراغعلی،  در واکنش به خبر آغار احداث زیر گذر سواره در محور ناهارخوران گرگان بدون طی مراحل قانونی و رعایت سلسله مراتب اداری گفت : 

محور  ناهارخوران  فقط یک مسیر ترافیکی سواره یرای منطقه گرگان نیست؛  بلکه این مسیر ، محور گردشی ، تفریحی ، فرهنگی ،  اقتصادی و طبیعی منطقه گرگان است و نوع رفتار مدیریتی و مهندسی آن باید متناسب با ویژگی های  تاریخی آن باشد ۰

خلیج گرگان، ارومیه دیگری می شود...

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۶/۵/۲

 آب خزر کم شده و ساحل 500 متر از دریا فاصله گرفته؛ علتش هم چند چیز گفته شده؛ نخست میزان تبخیر بالای دریای کاسپین در اثر گرم شدن هوا و کاهش سطح آب آن در دوره های زمانی 30 تا 40 ساله . دوم استفاده بیشتر  روس ها از آب ولگا برای کشاورزی بیشتر که باز هم در اثر گرمای هوا در زمین های اطراف ولگا گسترش یافته است. و اما سومین علت، کاهش ورودی های آب به کاسپین از جمله " سفیدرود" چرایش هم معلوم است؛ سدسازی ها و احداث بندها، کشاورزی و البته طرح های پرورش ماهی و آبزیان در حوزه مربوط ، "خلیج گرگان" را دارد به نیستی و نابودی می کشاند. 
راهکار چیست و چه باید کرد؟ همه می گویند "انجام مطالعات جامع" ؛ هم متخصصان، هم سازمان محیط زیست کشور و هم استان. اما مدیرکل محیط زیست گلستان گفته که سازمان حفاظت محیط زیست کشور تاکنون هیچ کار موثری برای نجات خلیج گرگان انجام نداده است؛ علیرغم اینکه 4 ماه برای انجام مطالعات بر روی مشکل خلیج گرگان فرصت خواسته است و این مهلت در دوم بهمن ماه به انتها می رسد.

ورکان هم رها شود

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۶/۳/۲۱

درست چندهفته مانده به رهاسازي پلنگ نر، خبر تلف شدن پلنگ ماده گلستان كه در روز سوم شهريور 95 و با حضور معصومه ابتكار در پارك ملي گلستان رهاسازي شده بود، منتشر شد. توله پلنگ‌هايي كه در تيرماه 93 در جعبه‌اي مقابل اداره محيط زيست شهرستان «كردكوي» رها شدند و 27 ماه در قفسي در محوطه پشتي اداره كل گلستان نگهداري و تيمار شدند. خيلي‌ها مي‌گفتند اين توله پلنگ‌ها دست‌آموز هستند و نبايد در طبيعت رهاسازي شوند و دليل مرگ هيركان يكي از آنها نيز همين بوده است. اما مسوولان گلستان اين ادعا را رد كردند. كارشناسان دفتر حيات وحش سازمان نيز از همان ابتدا گرايش به تحويل آنها به باغ وحش داشتند كه در مكاتبات‌شان موجود است؛ اما كارشناسان بسياري هم معتقد بودند تحويل به باغ وحش، نه وظيفه سازمان محيط زيست است و نه باعث حفظ يك گونه! بلكه موجب اختلال‌هاي ژنتيكي مي‌شود. نقاط ابهام‌آميز بسياري در اخبار مربوط ديده مي‌شد كه تا واگشايي نشود نمي‌توان به حقيقت ماجرا پي برد. گفت‌وگوي زير با دكتر حميدرضا رضايي، مشاور اداره كل گلستان در پروژه فوق برخي ابهام‌ها را روشن كرد. او عضو هيات علمي دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي گرگان و دكتراي محيط زيست با گرايش حيات وحش و ژنتيك جانوري و فوق دكتراي اين رشته را نيز دارد. دكتر رضايي سابقه بيش از 20 سال كار در حوزه‌هاي مختلف ژنتيك از جمله مشاور بخش ژنتيك معاونت محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست را در كارنامه دارد.


جامعه پویا / الهه موسوی: «اگر چوب ها را زغال نکنم، زندگی ام نمی چرخد!»؛ این را «عباسو» می گوید. مردی ۴۶ ساله در اطراف یکی از شهرهای کوچک استان گلستان که از من قول می گیرد نه اسم خودش را بنویسم و نه روستایش را.


زمین آنلاین: یک مقام مسوول در اداره کل منابع طبیعی گلستان که نخواست نامش فاش شود تیتر خبرگزاری مهر را درباره دادن مجوز مشروط به احداث تله کابین در جنگل ناهارخوران تکذیب کرد.


زمین آنلاین : نامه اعتراض به ساخت تله کابین در جنگل های هیرکانی ناهارخوران به سازمان بازرسی کل کشور تحویل داده شد.
 


زمین آنلاین : هرچند هفته گذشته مدیرکل منابع طبیعی گلستان اعلام کرد که سازمان جنگل ها مجوز مشروط برای استقرار تله کابین در جنگل "ناهارخوران" گرگان را صادر کرده و شهرداری گرگان نیز در صدد برگزاری مراسم کلنگ زنی برآمد؛ اما قائم مقام سازمان جنگلها ومراتع و آبخیزداری و رییس شورایعالی جنگل ومرتع ودیگر مسوولان رده بالای این سازمان به "قانون" گفتند که تا امروز هیچ طرحی از سوی مجریان این پروژه به "شورایعالی جنگل ومرتع "برای جانمایی تله کابین در جنگل ارسال نشده تا به آن مجوزی داده شود و اگر این پروژه در جنگل ناهارخوران کلید بخورد غیرقانونی است و با آن برخورد خواهد شد. از سوی دیگر جمعی از فعالان زیست محیطی استان گلستان با تشکیل یک کمپین مجازی که با استقبال کم نظیری از سوی تمام اقشار استان و سراسر ایران و حتی اساتید و دانشگاهیان و برخی مدیران حوزه محیط زیست مواجه شده است از نهادهای نظارتی از جمله ریاست بازرسی کل کشور و استان و نیز دادستان گرگان، درخواست لغو هر گونه عملیات پرآسیب از جمله تله کابین را برای جنگل ناهارخوران داشته اند.


زمین آنلاین: وضعیت پلنگ رودسر هنوزبه درستی مشخص نشده است درگیری بی‌حاصل بر سر یک پلنگ که هنوز وضعیت‌اش به درستی مشخص نشده است،دوستداران و فعالان محیط‌زیست را از پرداختن به موضوعات اصلی باز می‌دارد.

1 3 5 7 9 11 13 15 17 19 21 23 25 27 29 31 33 35 37 38
2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36