سازمان ملل اجازه نمی‌دهد هامون از بین برود

تاریخ درج خبر :۱۳۹۵/۲/۲۶

نماینده ارشد سازمان ملل در ایران گفت: از سال 1900 تا اکنون از هر 10 تالاب شش تالاب از بین رفته و دیگر نمی‌توانیم اجازه بدهیم که تالاب دیگری از بین برود، ما باید باهم کمک کنیم تا هامون‌ها را نجات بدهیم ، سخت است ولی غیرممکن نیست.


به گزارش زمین آنلاین، ایسنا خبر داد: گری لوئیس در مراسم رونمایی از لوح بین‌المللی ثبت تالاب هامون به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در زابل با تبریک این اقدام به مردم و دولت، اظهارکرد: این امر برای دولت و مردم ایران دستاورد خیلی خوب است و البته وظایفی را هم به دنبال می‌آورد که چگونه بتوانیم به‌ صورت پایدار به چرخه تولید پایدار گام برداریم

وی افزود: ثبت تالاب هامون به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره برای مردم و دولت ایران به‌عنوان ثبت مشخصات بومی از لحاظ تنوع زیستی و تنوع فرهنگی منطقه است.

گری لوئیس در ادامه از آبگیری بخش‌های کوچک هامون در اثر سیلاب فروردین امسال اشاره کرد و گفت: همان‌طور که همه ما می‌دانیم در چند وقت پیش آب در هامون‌ها وجود نداشته است، درواقع سال گذشته که من در اینجا بودم، هامون‌ها کاملاً خشک بودند و این تبعاتی برای سلامتی مردم به‌خصوص به لحاظ وزش توفان‌های شنی و گردوغبار بجای گذاشته است.

وی ادامه داد: من در اینجا در حضور حاضرینی هستم که ماسک بر صورت داشتند و این خودش نشانه وجود پدیده ریز گردها است.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر اهمیت آب در چرخ‌های مختلف زیستی اشاره و عنوان کرد: همه ما می‌دانیم که آب چه نقش مهم و حیاتی در چرخه تولید غذا و همچنین در معیشت پایدار دارد و این اهمیتش را برای ما نشان می‌دهد، بازهم تأکید کنم که اهمیت این موضوع را درک می‌کنیم (خشکی تالاب هامون) و دیگر هامون‌ها تنها نیستند.

نماینده ارشد سازمان ملل در ایران گفت: از سال 1900 تا کنون از هر 10 تالاب شش تا از بین رفته‌اند، نمی‌توانیم اجازه بدهیم که تالاب دیگری از بین برود ما باید باهم کمک کنیم تا هامون‌ها را نجات بدهیم ، سخت است ولی غیرممکن نیست.

او افزود: دولت تلاش‌های زیادی دارد که این کار انجام شود، شاید تمام این تلاش‌ها دیده نشود اما من به‌شخصه به این اعتقاد دارم و ما هم در سازمان ملل به‌عنوان بخش کوچکی تلاش می‌کنیم که این اتفاق بیفتد.

وی به تلاش‌های مجموعه‌های مختلف سازمان ملل در ثبت هامون به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست کره اشاره و بیان کرد: با ثبت هامون در ذخیره‌گاه زیست‌کره، اهمیت بین‌المللی و حتی شاید کمک‌های بین‌المللی برای احیای هامون کسب می‌شود.

لوئیس در ادامه با بیان اینکه من به‌عنوان نماینده سازمان ملل در ایران تمام تلاش خود را می‌کنم تا نسبت به وضعت موجود در هامون و آنچه مردم با آن‌ها به‌صورت روزانه روبرو هستند اطلاع‌رسانی کنم، گفت: همین هفته پیش من در اجلاسی با حضور کشورهای ثروتمند و تعدادی از هنرمندان ایرانی حضور یافتم، من فقط ده دقیقه برای سخنرانی فرصت داشتم، پنج دقیقه را برای اینکه چه اتفاقی دارد برای هامون می‌افتد اختصاص دادم، ولی برای اینکه به مشکلات غلبه کنیم بیشتر فرصت لازم داریم.

نظرات
درج نظر جدید
نام
وبسایت
ایمیل
متن
   

کد امنیتی فوق را وارد کنید