85 درصد از سرطان ها ربطی به عوامل ژنتیکی ندارد

تاریخ درج خبر :۱۳۹۵/۴/۲۳

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سارمان حفاظت محیط زیست توانسته است از سال 92 تا به امروز، میزان روزهای آلوده را از 45 روز به 12 روز کاهش دهد.


به گزارش زمین آنلاین، پام خبر داد: سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در برنامه سمپوزیوم تخصصی مواد سرطان زای پیرامون ما که امروز(چهارشنبه) برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه 85 درصد از سرطان ها، مربوط به فعالیت های انسانی بوده و عوامل ژنتیکی نقش اندکی در بروز این بیماری ها دارند. 

وی تصریح کرد: خوشبختانه سازمان محیط زیست توانسته است با استفاده از برنامه های راهبردی تعداد روزهای آلوده را از سال 92 تا به امروز ،از 45 به 12 روز کاهش دهد.
متصدی با بیان اینکه بیشترین عوامل بروز سرطان ریشه در مصرف مواد شیمیای دارد ، افزود: تمامی آلاینده های موجود در هوا قطع به یقین سرطان زا بوده که نمی توان به سادگی از خطرات ناشی از آن گذشت.

وجود بنزن در هوای تهران

وی با اشاره به اینکه آلاینده های سمی و خطرناک جای خود را در محیط های شهری باز کرده اند، تاکید کرد: متاسفانه آلاینده های موجود در هوا از نوع دی اکسید و بنزن بوده که در سال های 1390 تا 94، بیشترین روند تغییرات غلظت بنزن در محیط شهر تهران  مشاهده شده است.

متصدی ادامه داد: با اضافه کردن افزودنی به ترکیب سوخت مانند بنزین پتروشیمی، ماده بنزین در فضا آزاد شده و با وجود این ماده سمی، باید انتظار بروز انواع سرطان ها را داشت.

 کنترل بنزین پتروشیمی و ماده سمی بنزین و آزبست
  
وی با بیان اینکه کنترل از مبدا از مهمترین راهکارهای پیشگیری از آلاینده ها است، عنوان کرد: اگر بخواهیم در محیط زیست برای پیشگیری از هر نوع بیماری اقدام کنیم در ابتدا باید کاهش انتشار آلاینده ها را از منبع کنترل کنیم. 

متصدی مطرح کرد: آزبست از دیگر ماده سمی موجود در هوا است که در گذشته شغلی بوده و بیشتر در معادن یافت می شد اما امروزه این ماده سمی از طریق صفحه کلاج خودرو ها و ... به جامعه شهری وارد شد.

وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست برای ممنوعیت استفاده از ابزارهای آلوده وارد عمل شده است ،افزود: این ماده سمی موجب بروز بیماری های آزبستوز ، سرطان ریه و ... می شود که در حال حاضر با اقدامات صورت گرفته به سمت حذف آن گام برداشته ایم.

متصدی در خصوص میزان آلایندگی فلزات سنگین نیز بیان کرد: اختلالات ناشی از این فلزات موجب بروز انواع سرطان ها، افسردگی، آلزایمر، پارکینسون، اختلالات تنفسی، قلبی، عروقی و آسیب های کبدی می شود که تمامی این موادهای سمی باید در قالب سیستم پایش منظم و مستمر اندازه گیری شود.
وی ادامه داد: یکی از نیازهای اساسی کشور ما، توجه به پایش منظم نه تنها در هوا بلکه در تمامی فعالیت هایی که افراد هر روز با آن رو به رو هستند، بوده که متاسفانه وجود کودهای شیمیایی در ترکیبات غذایی به معظل گسترش بیماری دامن زده است.

متصدی با بیان اینکه خوشبختانه توانسته ایم در طول 3 سال گذشته اقدامات خوبی را در راستای کاهش میزان آلودگی هوا انجام دهیم، تصریح کرد: در ابتدای سال 92 بیش از 45 روز آلوده داشته ایم که در سال 94 این میزان را به 30 روز و در سال جاری تا به امروز ،به 12 روز کاهش داده ایم.

 کل سوخت کشور در کلان شهر ها یورو 4 هستند

معاون محیط زیست انسانی گفت: با بررسی های صورت گرفته، مشخص شد که غلظت های آلاینده موجود در هوا به طور چشمگیری کاهش یافته و در حال حاضر کل سوخت کشور در کلان شهرها ، یورو 4 است.

نظرات
درج نظر جدید
نام
وبسایت
ایمیل
متن
   

کد امنیتی فوق را وارد کنید