با وجود تمام تخلف‌ها، چرا معدن تاش همچنان فعال است؟!

تاریخ درج خبر :۱۳۹۸/۳/۲۳

در حالی که پروانه فعالیت معدن بوکسیت تاش در بزرگ ترین کانون آبساز البرز شرقی ماه ها پیش به اتمام رسیده و به دلیل تخریب های فراوان و تایید این تخریب ها از سوی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تمدید هم نشده است؛ اما این معدن بدون مجوزهای لازم، همچنان در حال فعالیت است. این وضعیت، نزدیک به 4 سال است که گروه های مختلف مردم شاهرود را به واکنش واداشته و فعالان محیط زیست منطقه را در اینباره حساس کرده است و با این همه تخلف های شرکت آلومینای جاجرم همچنان ادامه دارد.


 اقشار مختلف مردم شاهرود، بسطام، سمن های زیست محیطی، گروه های کوهنوردی و جمعی از روحانیون، معتمدین و کشاورزان، روستاییان و دیگر اقشار شاهرود با ارسال نامه ای خطاب به استاندار و رییس کل دادگستری استان سمنان، از آنها خواستند به داد شاهوار رسیده و به تخلف ها و قانون شکنی های ممتد دست اندرکاران معدن بوکسیت تاش در کوهستان "شاهوار" رسیدگی کنند.

 

در این نامه با تاکید بر اینکه طی چند سال اخیر، شاهوار به عنوان شاهرگ حیاتی شاهرود، نابخردانه و ناجوانمردانه توسط معدن روباز و و وسیع بوکسیت جاجرم در حال ویرانی و آلودگی است آمده است:« در حالی که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در تابستان 97 با بررسی کارشناسی و ارائه گزارشی مفصل خطرات و پیامدهای مخرب این معدنکاوی ویرانگر را تأیید کرده است اما این معدن همچنان در حال فعالیت است و تخریبی وسیع در حدود میلیون ها مترمربع و انفجارهایی که از یکسو ذخایر آبی شاهوار را به اعماق دور از دسترس فرو می فرستد و از سوی دیگر آنرا به کانی های سنگین و خطرناک آلوده کرده است و در نهایت از این کوهستان زندگی بخش و حیات آفرین، کوهی سیل زا و غبارآفرین بر جا می نهد و اینهمه سکوت مرگبار سازمان های دولتی مسئول رخ داده است.»

 

امضاکنندگان این نامه در ادامه خطاب به استاندار و رییس کل دادگستری سمنان پرسیده اند:« در حالی که مردم و مسئولین شهرستان شاهرود مصرانه خواهان نجات شاهوار و نجات زندگی و حیات در این سرزمین اند وطومارهایی با ده ها هزار امضا به محضر مقام معظم رهبری تقدیم داشته اند و نیز در حالی که پروانه فعالیت این معدن ماه ها پیش به اتمام رسیده و به دلایل فوق تمدید هم نشده است، با این همه چگونه است که هنوز فعالیت معدنی در بلندای شاهوار گستاخانه ادامه دارد. آیا نمی دانید این کوتاهی شما در انجام وظیفه قانونی خود، چه موجی از نومیدی و یأس در میان مردم ما ایجاد کرده است؟ آیا قانون حرمتی دارد؟ آیا خواست اکثریت مردم و مسئولین یک شهر ارزشی دارد؟ یا همه چیز قابل خریدن است؟ یا همه تصمیم گیری ها در لابی های پشت پرده و براساس روابط و رانت شکل می گیرد؟»

 

متن کامل این نامه در ادامه می آید.

 

به نام خدای شاهوار

 "و من الماء کل شیء حی"

 

استاندار محترم استان سمنان جناب آقای دکتر آشناگر

ریاست  محترم دادگستری کل استان سمنان جناب آقای ابراهیم زاده

 

سلامٌ علیکم

حضرات عالی مستحضرید که استان سمنان به نسبت وسعت خود کمترین منابع آبی در ایران بلکه جهان را دارد تا آنجاکه مسئولین سمنانی چند سالی است برای انتقال آب از استان مازندران به شهر سمنان سخت به تلاش و تکاپو افتاده اند (البته تلاشی نافرجام در مسیر توسعه ناپایدار)

 

حضرات عالی مستحضرید که شاهرود قطب جمعیت و قطب کشاورزی و دامداری استان سمنان است و همه نیک می دانیم که شاهرود یعنی شاهوار؛ چرا که خواستگاه تمدنی 8 هزار ساله در بسطام، کوهستان عظیم و بخشنده شاهوار است که هزاران سال است منبع اصلی آب های سطحی و زیرزمینی دشت بسطام و دشت شاهرود می باشد.

 

استاندار محترم

ریاست محترم دادگستری کل استان

 

چند سالی است که این شاهرگ حیاتی شاهرود، نابخردانه و ناجوانمردانه توسط معدن روباز و و وسیع بوکسیت (جاجرم) در حال ویرانی و آلودگی است. تخریبی وسیع (میلیون ها متر مربع) و انفجارهایی که هم ذخایر آبی شاهوار را به اعماق دور از دسترس فرو می فرستد، هم به کانی های سنگین و خطرناک آلوده کرده است و در نهایت از این کوهستان زندگی بخش و حیات آفرین، کوهی سیل زا و غبار آفرین بر جا می نهد و اینهمه سکوت مرگبار سازمانهای دولتی مسئول رخ داده است.

 

 از این سو فرزندان غیور شاهوار همان ها که در 8 سال دفاع مقدس استوار و سرفراز برای نجات سرزمین خویش ایستادند پرچم نجات شاهوار را به اهتزاز درآورده و برای نجات این نعمت بزرگ الهی، نجات تمدنی 8هزار ساله و نجات آینده فرزندان خویش کارزاری مدنی، علمی و قانونمند را به پا داشته اند و اینک بخش وسیعی از مردم و مسئولان این شهرستان، از نماینده محترم مجلس شورای اسلامی، فرماندار محترم و امام جمعه معزز تا شورای شهر، خانواده های محترم شهدا، مؤثرین و معتمدین این دیار، همه و همه یک صدا رهایی شاهرگ حیاتی این سرزمین از چنگال این معدن ویرانگر پول پرست را فریاد می زنند.

 

 استاندار محترم

ریاست محترم دادگستری کل استان

 

1- در حالی که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در تابستان 97 با بررسی کارشناسی و ارائه گزارشی مفصل خطرات و پیامدهای مخرب این معدنکاوی ویرانگر را تأیید کرده است.

 

2- در حالی که مردم و مسئولین شهرستان شاهرود مصرانه خواهان نجات شاهوار و نجات زندگی و حیات در این سرزمین اند وطومارهایی با دهها هزار امضاء به محضر مقام معظم رهبری تقدیم داشته اند.

 

3- در حالی که پروانه فعالیت این معدن ماه ها پیش به اتمام رسیده و به دلایل فوق تمدید هم نشده است.

 

4- در حالی که شخص وزیر صنعت و معدن در جلسه ای با حضور نماینده محترم شاهرود و استاندار محترم سمنان بر توقف معدنکاری تا تعیین تکلیف آن تأکید داشته است.

 

5- در حالی که فرماندار محترم شاهرود بیش از 2 ماه قبل فرمان تعطیلی معدن را صادر کرده است،

 

با اینهمه چگونه است که هنوز فعالیت معدنی در بلندای شاهوار گستاخانه ادامه دارد!؟

اسناد و مدارک متعدد از فعالیت بدون وقفه این معدن در دست است که به محضر حضرات عالی هم رسیده است.

 

استاندار محترم

ریاست محترم دادگستری کل استان

 

این حد از گستاخی و خودسری، این حد از دهن کجی به مردم که ارکان اصلی یک کشورند، این حد از بی اعتنایی به قانون که اساس ثبات یک کشور است چه مفهومی دارد؟

 

با کمال تأسف همه می دانیم که فساد و رانت و رشوه خواری تا چه حد در تار و پود مدیریت این کشور ریشه دوانده است و در این مورد نیز شواهد و شایعات فراوانی از توزیع پول های کثیف برای ادامه کار معدن موجود است.

 

استاندار محترم

ریاست محترم دادگستری کل استان

 

عجز و ناتوانی دستگاه های دولتی و قضایی از برخورد با این تخلف آشکار، این قانون شکنی علنی و این تضییع انفال و تخریب و تباهی آینده فرزندانمان برای چیست؟ اینهمه تعلل و سستی نشانه چیست؟

آیا نمی دانید این کوتاهی شما در انجام وظیفه قانونی خود، چه موجی از نومیدی و یأس در میان مردم ما ایجاد کرده است؟

 

این روزها خیلی ها می پرسند به راستی در جمهوری اسلامی سلامت و زیستن و زندگی مردم، محلی از اعراب دارد؟

 

آیا قانون حرمتی دارد؟ آیا خواست اکثریت مردم و مسئولین یک شهر ارزشی دارد؟

یا همه چیز قابل خریدن است؟ یا همه تصمیم گیری ها در لابی های پشت پرده و براساس روابط و رانت شکل می گیرد؟

 

چند سیل ویرانگر دیگر لازم است تا مسئولین ما اصول توسعه پایدار را فرا گیرند و دست از گزینه های توسعه ناپایدار و ویرانگر بر دارند؟ و مردم ما تا کی تاوان ندانم کاری های آنان را پس دهند؟

 

اینرا بدانید که مردم بپا خواسته شاهرود و بسطام آباد و تمامی آبادی های شاهوار سرفراز از این حق طلبی مدنی خویش دست بر نمی دارند و در نهایت نجات شاهوار را تحقق می بخشند. اما کندی و تعلل شما مسئولین محترم، بازی با آبرو و اعتبار نظام جمهوری اسلامی و خیانت آشکار به خون شهیدانی است که برای نجات ایران زمین از خون خود گذشتند.

 

با آرزوی نجات شاهوار که نزدیک است.

 

ألیس الصبح بقریب؟!

 

اقشار مختلف مردم شاهرود، بسطام، سمن های زیست محیطی، گروه های کوهنوردی، مؤثرین و معتمدین، دانشگاهیان، بازاریان، فرهنگیان، روحانیون، کشاورزان، کارگران و همه آن هایی که 18 هزار امضا، بر طومار نجات شاهوار ثبت کردند.

 

رونوشت:

نماینده ولی فقیه در استان سمنان حاج آقای شاهچراغی

نماینده محترم مردم فهیم شهرستان های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی

معاون استاندار و فرماندار محترم ویژه شهرستان شاهرود

امام محترم جمعه شهرستان شاهرود

دادستان محترم شهرستان شاهرود

 

اسکان نیوز 

نظرات
درج نظر جدید
نام
وبسایت
ایمیل
متن
   

کد امنیتی فوق را وارد کنید