پناهگاه حیات وحش میانکاله 11 ساعت در آتش سوخت

تاریخ درج خبر :۱۳۹۸/۴/۳

با گرم شدن هوا آتش سوزی در مناطق طبیعی و جنگل های کشور رخ داده است. حالا اخبار آتش از مازندران و "پناهگاه حیات وحش میانکاله" می رسد

 


اسکان نيوز: رییس محیط زیست شهرستان ترکمن در گفت وگو با اسکان گفت:« آتش در پناهگاه حیات وحش میانکاله، در فاصله 13 کیلومتری غرب آشوراده و 7 کیلومتری کانال خزینی خاموش شد.»

 

علی بیانی در پاسخ به این پرسش که چه میزان از منطقه با آتش درگیر شده است گفت:« چیزی در حدود 400 هکتار از اراضی میانکاله در آتش سوخت که در حدود 70 درصد آن انارستان و 30 درصد دیگر بوته های سازیل و تمشک جنگلی بوده است.»

 

او علت آتش را انسانی عنوان کرد گفت:« نیروهای محیط زیست و حفاظت شیلات شهرستان ترکمن و همچنین نیروهای محیط زیست و منابع طبیعی گلستان و مازندران در عملیات اطفای آتش شرکت داشتند. شهرداری و آتش نشانی بهشهرنیز حضور داشتند و آتش بعد از 11 ساعت در نیمه شب پنجشنبه خاموش شد و اگر باد متوقف نمی شد آتش به این زودی خاموش نمی شد.»

 

به گفته بیانی، این منطقه پایگاه اطفای حریق ندارد و در آتش سوزی ها تا خبر حادثه بیاید و تجهیزات ارسال شود چند ساعت می گذرد و آتش پیشروی کرده و آثار ناگوارتری برجا می گذارد گفت:« مسوولان اگر به پناهگاه حیات وحش میانکاله و آشوراده علاقه دارند باید برای آن امکانات لازم حفاظتی مخصوصا "پایگاه اطفای حریق" ایجاد کنند. این منطقه در سال گذشته نیز در اثر آتش سوزی به شدت تخریب شد و حالا دوباره حادثه آتش در آن رخ داده است.»

 

رییس محیط زیست بندرترکمن از "طرح اطفای حریق" منطقه خبر داد که مدتی پیش ارائه شده اما بدان توجهی نشده است. او افزود:« استفاده از پمپ های آب و درست کردن آتش بُر و داشتن لودر برای ایجاد آن، از مهم ترین اقدامات و تجهیزاتی است که لازم است برای میانکاله تهیه شود. پیش از این نیز به مسوولان دو استان گلستان ومازندران گوشزد کرده ام؛ اما به دلیل مسائلی از جمله مدیریت چندگانه آشوراده، اقدامی برای اجرایی شدن آن و تهیهی ملزومات آن انجام نگرفته است.»

 

شبه جزیره میانکاله در منتهی‌الیهِ جنوبِ شرقیِ دریای خزر، در 12 کیلومتریِ شمالِ شهرِ بهشهر واقع در استان مازندران، با مساحتی در حدود 68 هزارهکتار قرار دارد. میانکاله از سال ۱۳۴۸ به عنوان "منطقه حفاظت‌شده" تعیین شد و هم‌اکنون با عناوین "پناهگاه حیات وحش" و "تالاب بین‌المللی و ذخیره‌گاه طبیعی زیست‌کره" تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

 

یکی از دلایل اهمیت میانکاله این است که در تمام سواحل جنوبی دریای خزر هیچ منطقه‌ای جز آن وجود ندارد که محیط طبیعی آن در وضعیتی نسبتاً دست‌نخورده باقی‌مانده باشد. تمامی سواحل دیگر خزر به‌ طور گسترده با ساخت ‌وسازهای انسانی همچون ویلاها، جاده ها، شهرها و کارخانه‌ها دگرگون شده‌اند. به همین دلیل سلامتی این منطقه اهمیت بسیاری در حفظ سلامتی کل دریای خزر دارد. با این همه اما مانند بسیاری از نقاط پرارزش اکوسیستمی توجه لازم به آن نشده و امکانات درخور حفاظتی به آن تعلق نگرفته است.

نظرات
درج نظر جدید
نام
وبسایت
ایمیل
متن
   

کد امنیتی فوق را وارد کنید