صدای شکنجه های کارون، پسر مظلوم ایران را بشنوید

تاریخ درج خبر :۱۳۹۹/۵/۱۰

هژیر کیانی*

در میانه این هم امید و ناامیدی با خود فکر می کنم چگونه است که برای یک درخت یا ... 


 در میانه این هم امید و ناامیدی با خود فکر می کنم چگونه است که برای یک درخت یا یک گستره ای از  جنگل های ایران به غیرتمان بر می خورد سینه چاک می کنیم(که باید اینگونه باشد) اما در برابر خنجر فرورفته در سینه رودِ روزگاری سرکش و خروشانِ ایران، یعنی کارون، بی تفاوت نظاره گر خودکامگی های وزارت نیرو و منفعت طلبانی هستیم که برای بقای خود در قدرت حاضرند کارون و کارون ها را قربانی کنند؟

براستی چگونه است که تکه پاره کردن پیکره ی مقدس این رود بزرگ و تمدن ساز برای مان جنبه سرگرمی دارد اما برای دماوند سینه چاک می کنیم، برای بلوط های زاگرس جان می دهیم، برای خلیج فارس جان می دهیم، که باید بدهیم! اما نوبت به کارون و رودهای وطن که می رسد  در مصلحت اندیشی های سوال برانگیز فرو رفته و دم بر نمی آوریم؟

این ها پرسش هایی ست که هراز گاهی از خود می پرسم و در حقیقت  هنوز برای آن ها پاسخ قانع کننده ای نیافته ام!

و پیشنهاد می کنم هر کدام ما که داعیه دفاع از وطن در برابر توسعه طلبی های یک جانبه نگرانه برآمده از خطا و آزمون های خسارت بار دولت ها را داریم  صادقانه از خود بپرسیم و شجاعت اعتراف به این زمین تا آسمانِ در گفتار و عمل را داشته باشیم!

چه در مقام یک پژوهشگر، فعال دانشگاهی،سیاسی، فعال محیط زیست، فعال فرهنگی، فعال رسانه ای، جامعه شناس، ایرانشناس،  مهندس و ...

آیا نابودی رودی بزرگ به عنوان بخش مهمی از دارایی و هویت این سرزمین، که این همه زیستمد را زندگی می بخشد از جنگل های زاگرس و هیرکانی و دماوند و ارومیه و خزر کم اهمیت تر است؟

چقدر خوب می شود همه مدعیان ایراندوست، همه فعالان محیط زیستی و فرهنگی و مدنی در برابر وجدان خویش و نام بلند و مقدس ایرانی که بردوش می کشند بگویند برای نجات کارون از دست طرح های غارتگرانه انتقال آب چه کرده اند! چه می کنند!؟

ما به عنوان عضو کوچکی از این جامعه، به قدر وسع برای نقطه به نقطه و جزء جرء میراث طبیعی و فرهنگی و محیط زیست این سرزمین مقدس، بی آنکه جامه چاک کنیم! خود را با افتخار وقف نموده ایم و بر بنیاد یک منشور قانونی و اخلاقی مبتنی بر سند ملی حفاظت از محیط زیست کشور و اصل پنجاهم قانون اساسی و گفتمان روشن "آگاهی بخشی، پرسشگری و مطالبه گری محیط زیستی" در این راه تلاش نموده و تاپای جان ایستاده ایم!

امید که دوستداران وطن از این فراموشی تاریخی و نابخشودنی نسبت به پسر ایران زمین (کارون اسیر در بند وزارت نیرو) بیرون آمده، تلاش کنند تا یک روز نزدیک شاهد آزادسازی رود کارون از دست کارون خواران باشیم.

*دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان مرداد۹۹

نظرات
درج نظر جدید
نام
وبسایت
ایمیل
متن
   

کد امنیتی فوق را وارد کنید