کارشناسان هشدار می دهند خطر انواع تغییر کاربری ها از جمله ویلاسازی در اراضی واگذارشده به اوقاف، بسیار جدی است که "شیخ موسی" در بابل یکی از این نمونه هاست.

شیخ موسی از توابع "بندپی" بابل در استان مازندران که حالا پر شده از ویلاهای سربه فلک کشیده ای که از چشم های مجریان "مبارزه با زمین خواری و جنگلخواری" و "مبارزه با فساد" پنهان مانده است؛ با این همه این منطقه خاص ییلاقی خوش آب وهوا که یکی از مناطق اختلافی بین "سازمان اوقاف" و "سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور" بوده سرنوشتی بسیار اسفبارتر از "زیارت گرگان" پیدا کرده است. 


رییس سابق اداره ممیزی اداره کل منابع طبیعی مازندران-ساری تاکید کرد که برای حل اختلاف ها پیرامون اراضی وقفی و ملی، مجلس با تصویب "قانون ابطال اسناد موقوفه در اراضی ملی" ورود کرده به اختلاف ها پایان دهد.

دماوند آزاد شد اما نه همه آن !

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۹/۵/۱۰

نیمه شب گذشته یال قله دماوند که به نام سازمان اوقاف سند خورده بود آزاد شد و قرار شد به نام "سازمان جنگل ها،مراتع وآبخیزداری" ثبت شود؛ اما در قسمت مورد اختلاف پلاک های ثبتی ۶۸ و ۶۹ ، موضوع همچنان در دست بررسی است و از وقف درنیامده است.

 

 

 

 

 


درحالی که در روزهای اخیر اخبار متعدد و گاه متناقضی درباره مقدار وقف دماوند منتشر شده است یک وکیل دادگستری معتقد است که سهم اوقاف از پلاک های 68 و 69 منطقه دماوند، تنها 120 من محلی است معادل با حدود 4 هکتار است نه تمام 2400 هکتار این پلاک ها. این دقیقا رقمی است که سیدصادق سعادتیان، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد کشور در مصاحبه با رسانه ها اعلام کرد؛ اما به آن توجهی نشد.

دماوند آزاد شد اما نه همه آن !

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۹/۵/۹

نیمه شب گذشته یال قله دماوند که به نام سازمان اوقاف سند خورده بود آزاد شد و قرار شد به نام "سازمان جنگل ها،مراتع وآبخیزداری" ثبت شود؛ اما در قسمت مورد اختلاف پلاک های ثبتی ۶۸ و ۶۹ ، موضوع همچنان در دست بررسی است و از وقف درنیامده است.


 پروفسور علی یخکشی فوق دکترای "سیاست ومدیریت منابع طبیعی"، بنیانگذار دانش محیط زیست در دانشگاه های ایران و عضو سابق هیات علمی دانشگاه "گوتینگن" آلمان که چند ماهی است برای معالجه به آلمان سفر کرده است در یک گفت وگوی تلفنی با اسکان درباره حوادث پیش آمده چند روز اخیر در حوزه تصرف بخش هایی از جنگل ها و منابع ملی و طبیعی نظر داد.


خبر، تکان دهنده بود و امیدبخش؛ معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور توسط سربازان گمنام امام زمان دستگیر شد. حالا کنشگران و متخصصان حوزه منابع طبیعی چشم انتظار نتیجه این دستگیری هستند و منتظرند تا ببینند عدالت، تا کجا می تواند حقوق پایمال شده جنگل ها، مراتع، و آبخیزهای کشور را رسیدگی کند.

 


در ادامه مبارزه قوه قضاییه با فساد، شب گذشته رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بازداشت شد.


گروهی از عوامل دهکده طبیعت باراجین قزوین به کلینیک حیات وحش پردیسان رفته‌اند تا حیوانات این مجموعه حفاظتی را به دهکده طبیعت باراجین منتقل کنند.

هجوم نیروهای باراجین برای انتقال گونه‌های حیات وحش پردیسان


پس از جاده سازی بدون ارزیابی در قلب خلیج گرگان که از اساس در "طرح گردشگری آشورده" وجود نداشته است، حالا خبرهای امیدوارکننده تری از آشوراده می رسد؛ اخباری که به نظر می رسد برای فعالان محیط زیست روزنه امید نجات زیستگاه فوک خزری که در اکوسیستم خزر نقش به سزایی دارند باشد.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17