50 کار ساده / نخست

تاریخ درج خبر :۱۳۹۳/۳/۱۹

بیش از نیمی از فسفات های موجود در دریاچه ها و آبراه های جهان، ناشی از استفاده از پاک کننده ها و شوینده هاست. فسفات ها مواد شیمیایی حاوی فسفر هستند که در بسیاری از شوینده ها


زمین آنلاین: بیش از نیمی از فسفات های موجود در دریاچه ها و آبراه های جهان، ناشی از استفاده از پاک کننده ها و شوینده هاست. فسفات ها مواد شیمیایی حاوی فسفر هستند که در بسیاری از شوینده ها و پاک کننده ها یافت می شوند.  آن ها برای نرم کردن آب و جلوگیری از چسبیدن مجدد ذرات کثیف بر روی پارچه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

این مواد متاسفانه اثرات جانبی اکولوژیکی شدیدی دارند. با خالی شدن فسفات ها به درون آبراهه ها و دریاچه ها، جلبک ها شروع به رشد می کنند .

آن ها در واقع به عنوان کود، جلبک ها را به رشدی غیرقابل کنترل می رسانند. با مرگ جلبک ها در چرخه ی طبیعی آن، باکتری ای که موجب تجزیه ی آن می شود مقادیر زیادی اکسیژن مصرف کرده و گیاهان و حیوانات آبزی را از اکسیژن مورد نیاز برای ادامه ی حیات محروم می سازد.

نتیجه: ممکن است حیات در دریاچه ها و رودها نابود شود.

اطلاعاتی درباره ی پاک کننده ها

- ممکن است شما پودری را که حاوی فسفر زیادی است بدون علم به این موضوع، مورد استفاده قرار دهید. معمولا مقادیر فسفر به صورت فسفات های مختلف، روی جعبه ی آن درج شده است. ولی آن ها مقدار فسفات واقعی نیستند. برای یافتن مقدار حقیقی، درصد فسفر را ضربدر 3 کنید. برای مثال 8 درصد فسفر معادل 24 درصد فسفات است.

- وجود فسفات ها در پاک کننده ها ضروری نیستند. بسیاری از پودرهای پاک کننده با فرمول های متفاوتی، با کمتر از نیم درصد فسفات در مناطقی که مقررات استفاده از فسفات وضع شده و با درصدهای بیشتر فسفات برای سایر مناطق، ساخته شده اند.

کارهای ساده ای که باید انجام داد

1- قدری کمتر از پاک کننده ها استفاده کنید. به گفته ی مجله ی consumer reports  سازندگان مواد پاک کننده، بیشتر از مقادیر مورد نیاز برای شست و شو تجویز می کنند.

2- از پاک کننده های بدون فسفر یا کم فسفر استفاده کنید. مایعات پاک کننده معمولا بدون فسفر هستند.

3- از یک جایگزین استفاده کنید. اگر آبی که از آن استفاده می کنید نرم باشد پودر صابون به خوبی هر پاک کننده ای عمل می کند. اگر آب سخت باشد می توانید مخلوطی از صابون و جوش شیرین آبدار استفاده کنید. ولی قبل از این که جزییات آنرا بدانید این کار را نکنید. سعی کنید از متخصصان در این باره مشورت بگیرید.

منبع: کتاب « حفاظت محیط زیست/پیشنهاد 50 کار ساده» ؛ از مجموعه کتاب های سبز؛ ناشر: انتشارات کتاب های فنی ایران؛ چاپ ششم

 

نظرات
درج نظر جدید
نام
وبسایت
ایمیل
متن
   

کد امنیتی فوق را وارد کنید